• Objavljeno 11.05.2012 u 21:08
Tportal

Tportal

Izvor: tportal.hr / Autor: Tportal

Po prvi puta u povijesti jedna hrvatska karate reprezentacija u finalu je ekipnog nadmetanja na velikim seniorskim natjecanjima nakon što se na Europskom prvenstvu na Tenerifima ženska vrsta u borbama plasirala u finale i u subotu će se boriti za zlatnu medalju protiv Turske

Azra Saleš, Ana-Marija Čelan, Maša Martinović i Ivona Tubić briljirale su od prvog nastupa. Na startu su na domaćem terenu svladale aktualne europske prvakinje i viceprvakinje svijeta, reprezentaciju Španjolske s 2:0. Isto su ponovile i protiv Belgije, a jedna pobjeda bila je dovoljna za četvrtfinalni uspjeh nad Italijom. U polufinalu protiv švicarki opet besprijekorna Maša Martinović, koja je svoju borbu dobila sa čak 6:0, uslijedila je izjednačena borba Ana-Marije Čelan, a završni uspjeh za pobjedu ostvarila je Azra Saleš rezultatom 2:0.

U borbu za broncu će i muška reprezentacija u borbama. Mario Vučić, Leon Gajica, Ivan Zoričić, Vinko Ursić-Glavanović, Mateo Tomazin i Rene Pernuš najprije su pobijedili Makedoniju s 3:1, Rusiju su svladali istim rezultatom, a u četvrtfinalu izgubili od Turske (0:3). Hrvatska vrsta je ipak dobila prigodu nastaviti natjecanje kroz repasaž, a pobijedivši Sloveniju s 3:1 u nedjelju će se boriti za odličje brončanog sjaja protiv Azerbajdžana.

Isti scenarij vrijedi i za mušku vrstu u katama. Najprije su izgubili od svjetskih prvaka, Italije (0:5), ali kako su Talijani ušli u finale, to im je omogućilo dvoboj za broncu s Francuskom. Djevojke su u 1. kolu bile slobodne, u četvrtfinalu minimalno izgubile od Italije 3:2 i oprostile se od daljnjeg natjecanja.

Hrvatska u ovom trenutku na prvenstvu ima najmanje dva srebra, a u sedam susreta borit će se za brončanu medalju.

Uz subotnji ekipni finale djevojka, te nastup muške kata vrste, za naslov europske prvakinje u kategoriji do 55 kg borit će se Jelena Kovačević protiv Njemice Bitsch, a u borbi za broncu po kategorijama još su Ivona Tubić (-68 kg), Ivana Bebek (-61 kg), Ana-Marija Čelan (+68 kg), Danil Domdjoni (-60 kg), te Marijan Logarušić (-67 kg).