PRILIKA ZA 'OSVETU'

Hrvatska protiv Turske u doigravanju za Euro 2012.

13.10.2011 u 13:24

Hrvatska nogometna reprezentacija u četvrtak je saznala ime posljednjeg protivnika na putu za Euro 2012. godine. Bilićevi izabranici morat će preskočiti Tursku koju vodi Guus Hiddink. Baš onu Tursku koja nas je nakon drame jedanaesteraca izbacila iz četvrtfinala Eura 2008.

Ždrijeb dodatnih kvalifikacija za Euro 2012, koji je održan u Krakowu, hrvatskoj je reprezentaciji donio ogled s Turskom, možda i najnezgodnijom reprezentacijom iz skupine nenositelja. U toj su skupini, osim Turske, bili još Bosna i Hercegovina, Crna Gora te Estonija, ali ples kuglica odlučio je da odlazimo u Tursku, gdje će se odigrati prva utakmica 11. ili 12. studenog, dok je uzvrat 15. istog mjeseca.

U ostalim susretima igrat će: Estonija - Irska, Češka - Crna Gora, Bosna i Hercegovina - Portugal.

S turskom reprezentacijom dosad smo odigrali četiri utakmice, od čega dvije prijateljske te dvije na europskim prvenstvima. Upravo protiv Turaka debitirali smo na velikoj sceni, i to na Europskom prvenstvu 1996. godine, kada je naša reprezentacija slavila 1:0 golom Gorana Vlaovića u 85. minuti.

No dok je ta epizoda bila puna radosti, posljedice našeg dugog ogleda na nekom velikom natjecanju i dan danas nisu zacijelile. Na Euru 2008. godine u Beču Turska nas je u dramatičnoj utakmici izbacila iz četvrtfinala. Ispali smo nakon jedanaesteraca i nevjerojatnih produžetaka. Hrvatska je povela u 119. minuti golom Klasnića, da bi Turci izjednačili dvije minute kasnije golom Semiha Senturka. Na koncu, Turska je bila smirenija i preciznija u lutriji jedanaesteraca.

U dvije prijateljske utakmice nije bilo pobjednika. U Sendaiju 1997. godine igrali smo 1:1, a 2004. u Zagrebu bilo je 2:2.

Ukupno smo igrali četiri puta i nijednom nismo poraženi, barem ne u regularnom dijelu utakmice, ali smo samo jednom slavili.

Dosadašnji susreti Hrvatske i Turske
Turska - Hrvatska 0:1 (Vlaović '85) - Euro 1996 – 11. lipnja 1996. Nottingham
Hrvatska - Turska 1:1 (Erceg '20) - prijateljska, 12. lipnja 1997. Sendai
Hrvatska - Turska 2:2 (Šokota '2, Srna '72) - prijateljska, 31. ožujka 2004, Zagreb
Hrvatska - Turska 1:3 - 11m (1:1, Klasnić '119) - četvrtfinale Eura 2008. – 20. lipnja 2008, Beč