Golčina Payeta u 89. minuti za veliko slavlje u Parizu

10.06.2016 u 19:52

• +9

EURO 2016., Francuska - Rumunjska

Izvor: Reuters / Autor: Vincent Kessler

Na stadionu St. Denis u Parizu započinje, nogometno ludilo Europsko prvenstvo u nogometu (10. lipnja do 10. srpnja). Od 24 reprezentacije koje na njemu sudjeluju, uvodnu utakmicu u skupini A igraju domaćin Francuska i Rumunjska. Tekstualni prijenos pratite na tportalu od 21 sat

Francuska: Lloris - Sagna, Koscielny, Rami, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Payet, Griezmann, Giroud
Rumunjska:
Tatarusanu - Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat - Stanciu, Hoban, Pintilii - Popa, Stancu, Andone

FRANCUSKA - RUMUNJSKA
2:1

90+3' - kraj utakmice
90+3' - bijeg Sissokoa, njegov udarac sa ruba kaznenog prostora prohujao je pored vratnice
89' - 2:1 - GOOOL - Payet se okrenuo i sa 18 metara lijevicom skinuo paučinu na desnoj strani
88' - Francuzi nemaju rješenja, sve smo bliže iznenađenju već u prvom susretu na EURU
82' - Martial sa 17 metara po sredini gola, preslabo za Tatarusanua
80' - Francuzi sve više pokušavaju ubacivanjima za Girouda, ali on je uvijek okružen najmanje s dva suparnička braniča
74' - strašan pritisak francuza, Rumunji se grčevito brane i ne dopuštaju nikakvu priliku
68' - Giroud je pokušao iznuditi kazneni udarac, sudac nije nasjeo
65' - 1:1 - GOOOL - penal za Rumunje realizirao je Stancu, kazneni udarac je skrivio neoprezni Evra

58' - 1:0 - GOOOL - sveprisutni Payet je ubacio, Tatarusanu krivo procijeno loptu, a glavom ju je sretno u mrežu poslao Giroud

56' - Pogbin volej je obranio Tatarusanu
48' - Stancu je izbjegao zaleđe, i slijeva iskosa u padu pucao pored gola, sreća za domaćina
46' - drugo poluvrijeme

45+2' - kraj prvog dijela
45' - Giroud glavom preko grede
40' - Andone i Koscielny vode žestoke dvoboje, teško da će utakmicu završiti bez kartona
35' - opet je Payet dao sjajnu loptu, a Griezmann opalio sa desetak metara pored lijeve vratnice,
32' - Rumunji presingom ometaju Francuze da kontroliraju situaciju te čekaju priliku iz kontre
26' - nošena gledateljima Francuska napada, Rumunji se sve teže odupiru
22' - Giroud je bio u zaleđu nakon proigravanja Pogbe, inače bi bilo jako opasno
14' - Francuzi se se razgoropadili, nakon loše reakcije rumunjske obrane Griezmann je iz blizine uzdrmao vratnicu
11' - Payet za Girouda, ovaj usamljen glavom pored desne vratnice
10' - napokon su nešto pokazali i Francuzi, u zadnji tren je blokiran udarac Griezmanna
4' - čudesna obrana Llorisa nakon kornera, zaustavio je udarac Stancua iz s tri metra. Nevjerojatna prilika za Rumunje koji bi za time mogli žaliti

1' - počela je utakmica

- ceremonija otvaranja je trajala 15-ak minuta. Na travnjaku su bile can can plesačice i ostali izvođači, a švedska pjevačica Zara Larsson je s Davidom Guettom otpjevala himnu EURA

---------------------------------------------------------------------

'Mi smo se za ovaj 10. lipnja pripremali dvije godine i jedva se čekamo vratiti natjecateljskom nogometu jer smo zadnju službenu utakmicu igrali protiv Njemačke u finalu Svjetskog prvenstva u Brazilu. Ovo će biti posebna utakmica koja sigurno može dati ton cijelom turniru', kazao je izbornik Francuske Didier Deschamps, koji je mnogo pažnje pridao tome da svoje igrače rastereti velikog pritiska javnosti i navijača, koji očekuju samo pobjede i naslov prvaka.

'Što okolina manje utječe na igrače, to bolje za njih. Svaki igrač ima različitu osjetljivost, a ključ je usredotočiti se maksimalno na utakmicu. Moramo ići s energijom i povjerenjem, a ne sa strahom, odnosno bez pritiska i pretjeranog uzbuđenja', pojasnio je Deschamps, koji Rumunjsku ne drži bezazlenim suparnikom.

'Iako će mnogi reći da je Rumunjska ultra obrambeni sastav, ja sam ih mnogo gledao i mogu reći da im je obrana visoke kvalitete i u stanju je uzrokovati greške suparnika, koje oni žele pretvoriti u kontre s brzim i tehnički potkovanim igračima. Oni se brane s vrlo dobrom kolektivnom disciplinom, ali kao što je nama cilj što je ranije moguće postići gol, isto to žele i oni, te bi ovo moglo biti zanimljivih 90 minuta', pričao je francuski izbornik, ali i vjeruje u svoj napad.

'Francusku vidim, ako ne kao najbolju, onda kao jednog od glavnih favorita za osvajanje Europskog prvenstva. Ta reprezentacija vrijedi stotine milijuna eura, ali svejedno ima nedostataka, kao i svaka momčad. Mi ne želimo biti samo puki promatrači i pokušat ćemo iznenaditi domaćine', kazao je rumunjski izbornik Anghel Iordanescu, koji ključnim drži izdržati početni pritisak, odnosno pokušati otupiti ritam napada Francuza i igru preseliti što dalje od svojih vrata.

'Očekujem da Francuska od prve minute krene agresivno, ali vjerujem da su moji igrači spremni na to i da mogu prevladati pritisak i terensku dominaciju suparnika na startu. Mi ćemo dati svoj maksimum kako bismo pokazali da smo dobra momčad, a pred očima moramo imati najvažniji cilj, a to je prolazak skupine, koji ne ovisi samo o ovoj utakmici', naglasio je kormilar Rumunjske Anghel Iordanescu, a njegova vrsta je od zadnjih 19 utakmica izgubila samo jednu, a bilo je to 29. svibnja u Torinu, kada je u pripremnoj utakmici za EURO Ukrajina slavila rezultatom 4:3.

Utakmicu u Parizu vodit će jedan od najboljih svjetskih sudaca, Viktor Kassai iz Mađarske.