Evo gdje gledati utakmicu Hrvatska - Španjolska; 'vatreni' traže osvetu

• Ivan Žurić
  • Zadnja izmjena 15.06.2024 11:46
  • Objavljeno 15.06.2024 u 10:55

Hrvatska danas od 18 sati (HTV2) u Berlinu započinje nastup na Euru protiv Španjolske. 'Vatreni' su posljednje dvije utakmice izgubili, a posebno je zabolio poraza u finalu Lige nacija prije točno godinu dana

Ovo će biti jedanaesta utakmica Hrvatske i Španjolske, a 'furija' za sada vodi 6-3, dok je jedan susret završio bez pobjednika.

Tako Hrvatska danas od 18 sati (HTV2) u Berlinu ima priliku popraviti omjer protiv opasnih Španjolaca. 'Vatrenima' motiva sigurno neće nedostajati.

Prve četiri utakmice su bile prijateljske, a sljedećih je šest bilo službenih. Gledajući samo službene oglede, Španjolska je upisala četiri, a Hrvatska dvije pobjede.

Prvi ogled 'furije' i 'vatrenih' odigran je u ožujku 1994. godine u Valenciji, gdje je Hrvatska pobijedila s 2-0 golovima Davora Šukera i Roberta Prosinečkog.

Španjolci do te utakmice nisu bili poraženi u 20 utakmica na svom terenu.

Pet godina poslije uslijedio je novi prijateljski susret u Sevilli, a ‘vatreni’ su uveličali proslavu otvaranja Olimpijskog stadiona u glavnom gradu Andaluzije. Domaćin je pobijedio 3-1, a prvi gol na novom stadionu zabio je Davor Šuker u devetoj minuti.

Strijelci za domaćine bili su Vicente Engonga (34), Fernando Hiero (48-11m) i Daniel Garcia ‘Dani’ (84).

Treći susret, ponovo prijateljski, uslijedio je u veljači 2000. u Splitu, a sve je završilo bez golova.

Posljednju prijateljsku utakmicu ove dvije reprezentacije su odigrale u Ženevi u lipnju 2006., a španjolska vrsta je pobijedila 2-1. Niko Kranjčar je doveo Hrvatsku u vodstvo u 14. minuti, a rezultat su preokrenuli Pernia (62) i Torres (90+2).

• +56
Hrvatska nogometna reprezentacija, trening, Berlin, 14.6.2024. Izvor: Pixsell / Autor: Luka stanzl/PIXSELL

Prvi pravi natjecateljski dvoboj uslijedio je 2012. godine na Europskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini, a Španjolska je slavila 1-0 golom Jesusa Navasa u 88. minuti. Hrvatska se nakon tog poraza vratila kući, dok su Španjolci stigli do finala i u borbi za zlato deklasirali Italiju obranivši naslov prvaka osvojen četiri godine prije na prvenstvu u Austriji i Švicarskoj.

Hrvatska je uzvratila Španjolcima na Europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj ostvarivši pobjedu u skupini 2-1. Španjolska je povela golom Alvara Morate (7), no ‘vatreni’ su okrenuli rezultat golovima Nikole Kalinića (45) i Ivana Perišića (87).

Uslijedila su dva susreta u Ligi nacija. U rujnu 2018. Španjolska je deklasirala Hrvatsku 6-0 što je najteži poraz naše reprezentacije u povijesti. Golove za Španjolsku zabili su Saul Niguez (24), Marco Asensio (33), Lovre Kalinić (35-ag), Rodrigo (49), Sergio Ramos (57) i Isco (70).

U uzvratu u studenom u Zagrebu Hrvatska je pobijedili 3-2, a gol za pobjedu zabio je Tin Jedvaj u trećoj minuti sudačke nadoknade. Bio je to njegov drugi gol na utakmici.

Potom su Hrvatska i Španjolska u osmini finala EP-a 2021. odigrale pravi triler, a 'furija' je u ludoj utakmici pobijedila 5-3 nakon produžetaka.

Hrvatska je povela, Furija je uzvratila s tri gola u nizu, da bi Dalićevi odabranici golovima u 85. i 90+2. minuti uspjeli izboriti produžetak. Nažalost, u dodatnih pola sata Španjolska je zabila dva gola za konačnih 5-3.

Posljednji poraz Hrvatska je doživjela prije točno godinu dana, 18. lipnja 2023. godine u finalu Lige nacija u Rotterdamu. Španjolci su pobijedili tek nakon boljeg izvođenja penala, neprecizni su naše strane bili Majer i Petković.

MEĐUSOBNI SUSRETI HRVATSKE I ŠPANJOLSKE

• Španjolska – Hrvatska 0-2 (Prosinečki 6, Šuker 51) (Valencia, 23. ožujka 1994. – prijateljska)
  • Španjolska – Hrvatska 3-1 (Engonga 34, Hiero 48-11m, Daniel Garcia 84 / Šuker 9) (Sevilla, 5. svibnja 1999. – prijateljska)
  • Hrvatska – Španjolska 0-0 (Split, 23. veljače 2000. – prijateljska)
  • Španjolska – Hrvatska 2-1 (Pernia 62, Torres 90+2 / Kranjčar 14) (Ženeva, 7. lipnja 2006. – prijateljska)
  • Španjolska – Hrvatska 1-0 (Navas 88) (Gdanjsk, 18. lipnja 2012. – skupina EP 2012)
  • Hrvatska – Španjolska 2-1 (Kalinić 45, Perišić 87 / Morata 7) (Bordeaux, 21. lipnja 2016. – skupina EP 2016)
  • Španjolska – Hrvatska 6-0 (Saul Niguez 24, Asensio 33, Kalinić 35-ag, Rodrigo 49, Ramos 57, Isco 70) (Elche, 11. rujna 2018. – skupina Lige nacija)
  • Hrvatska – Španjolska 3-2 (Kramarić 54, Jedvaj 69, 090+2 / Cebalos 56, Ramos 78-11m) (Zagreb, 15. studenog 2018. – skupina Lige nacija)
  • Hrvatska – Španjolska 3-5 (Pedri 20-ag, Oršić 85, Pašalić 90+2 / Sarabija 38, Azpilicueta 57, Ferran Torres 77, Morata 100, Oyarzabal 103) (Kopenhagen, 28. lipnja 2021. – osmina finala EP 2020)
  • Hrvatska - Španjolska 4-5 (0-0, 0-0) (Rotterdam, 18. lipnja 2023. - finale Lige nacija)