FA KUP

Evertonu 'ljepotica' s čak devet golova; Manchester City do rekorda kakvog nema nitko u engleskom nogometu

11.02.2021 u 00:19

U jednoj od najljepših utakmica sezone Everton je nakon produžetaka na Goodison Parku pobijedio Tottenham sa 5:4 izborivši plasman u četvrtfinale engleskog FA kupa.

Bila je to fantastična utakmica s devet golova i još niz prilika, te čak 43 udarca.

Gosti su poveli, Everton je potom imao 3:1 i 4:3, no Tottenham je uspio izjednačiti na 3:3 i 4:4 gurnuvši susret u produžetak. Ipak, u dodatnih 30 minuta Everton je uspio zabiti još jedan gol za konačnih 5:4.

Možda i najbolji igrač utakmice bio je Islanđanin Gylfi Sigurdsson koji je za pobjednički sastav postigao pogodak i upisao tri asistencije.

Tottenham je poveo već u 4. minuti golom Davisona Sancheza i odllično se držao do 35 minute, a tada je u razmaku od svega sedam minuta primio tri gola. Strijelci su bili Dominic Calvert-Lewin (36), Richarlison (38) i Gylfi Sigurdsson (43-11m). Spursi su u posljednjim trenucima prvog dijela smanjili preko Erika Lamele, da bi u 57. minuti Sanchez svojim drugim golom izjednačio na 3:3.

Drugi pogodak na utakmici zabio je i Richarlison u 69. minuti vrativši domaćine u novu prednost, no sedam minuta prije kraja susreta Spursi su uspjeli izjednačiti na 4-4 i gurnuti susret u produžetke. Pogodak je zabio Harry Kane koji je tako stigao do brojke od 209 golova u 318 nastupa postavši drugi najbolji strijelac u povijesti kluba. Više golova od njega zabio je tek Jimmy Greaves koji je u 379 nastupa postigao 266 golova.

Konačnih 5:4 postavio je u 97. minuti Bernard.

Plasman u četvrtfinale izborili su i Manchester City, Leicester City, te Sheffield United.

Manchester City je na gostovanju porazio drugoligaša Swansea City sa 3.1. 'Građani' su sav posao obavili u prvih 50 minuta utakmice postigavši tri gola, a strijelci su bili Kyle Walker (30), Raheem Sterling (47) i Gabriel Jesus (50).

Do kraja susreta domaćin je uspio tek smanjiti rezultat, a strijelac je bio Whittaker u 77. minuti.

Za Pepa Guardiolu bila je to jubilarna 200. pobjeda na klupi Cityja u 268 utakmica uz 31 remi i 37 poraza, te 659 postignutih golova.

Bila je to ujedno i 15. uzastopna pobjeda Cityja u svim natjecanjima ove sezone što je najduži niz nekog kluba iz elitnog razreda engleskog nogometa, te 22. susret bez poraza. City je oborio rekord koji su do sada sa 14. pobjeda u nizu držali Preston 1892. godine i Arsenal 1987.

Leicester City je pobijedio Brighton & Hove Albion sa 1:0 golom Iheanacha u četvrtoj minuti nadoknade, a identičnim rezultatom Sheffield United je porazio Bristol City, a gol je zabio Sharp (66-11m).