JEDINO CRNOGORCI NA NULI

Estonija i BiH mušterije, šokantno protiv Turske

12.10.2011 u 15:30

Hrvatska nogometna reprezentacija danas je i službeno doznala imena mogućih suparnika u dodatnim kvalifikacijama za Europsko nogometno prvenstvo 2012. u Poljskoj i Ukrajini. To su Turska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Estonija

Vatreni' su do sada protiv ove četiri vrste odigrali ukupno 15 utakmica i nisu izgubili niti jedan susret, barem ne u regularnom dijelu susreta. Ostvarili su 10 pobjeda i pet neodlučenih ishoda.

Najveća mušterija su na Estonija i BiH, a najveći stres smo doživjeli od Turske od koje smo ispali u četvrtfinalu EP-a 2008. Protiv Crne Gore još nismo igrali.

Protiv Estonaca smo igrali sedam puta i pritom upisali pet pobjeda i dva neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 13:1. Šest od tih utakmice bile su službene, a samo jedna prijateljska. Estonce su najviše obožavali Šuker i Eduardo da Silva, prvi im je zabio pet, a drugi tri gola. Zanimljivo, četiri puta smo gostovali u Tallinnu i nismo primili niti jedan gol. Dva puta smo slavili 1:0, jednom 2:0, a posljednja utakmica je završila bez pogodaka. No bio je to prijateljski ogled u kojem je Hrvatska nastupila u 'B' sastavu bez klasničnog napadača, a isturen je bio tek Ivan Rakitić.

S turskom reprezentacijom nas vežu jedno veliko veselje i najveći stres. Protiv Turaka smo debitirali na velikoj smotri. U prvom susretu na EP-u 1996. godine 'vatreni' su slavili golom Gorana Vlaovića u 85. minuti. Najveća tuga pogodila nas je u Beču u četvtfinalu posljednjeg EURO-a. Ispali smo nakon lutrije jedanaesteraca nakon možda i najdramatičnijih produžetaka u povijesti europskih prvenstava. Hrvatska je povela u 119. minuti golom Klasnića, no Turska je izjednačila dvije minuta kasnije golom Semiha Senturka. U lutriji jedanaesteraca Turci su bili smireniji i precizniji.

Ukupno smo igrali četiri puta i niti jednom nismo poraženi, barem ne u regularnom dijelu utakmice, ali smo samo jednom slavili.

Protiv Bosne i Hercegovine smo igrali četiri puta i sva četiri puta slavili. Dva puta u kvalifikacijama za SP, a dva puta u prijateljskim ogledima. Bile su to efikasne utakmice s ukupno 14 golova, što je prosjek od 3.5 gola po utakmici.

HRVATSKA - ESTONIJA 7 5 2 0 13:1

Estonija – Hrvatska 0:2 (Šuker 32, 59) - kvalifikacije za EP 1996 – 4.9.1994. Tallinn

Hrvatska – Estonija 7:1 (Mladenović 3, Šuker 19, 58, 90, Bokšić 29, Boban 41, Štimac 81) - kvalifikacije za EP 1996 – 3.9.1995. Zagreb

Hrvatska – Estonija 0:0 (kvalifikacije za EP 2004 – 7.9.2002. Osijek)

Estonija – Hrvatska 0:1 (Kovač 76) - kvalifikacije za EP 2004 – 11.6.2003. – Tallinn

Estonija – Hrvatska 0:1 (Eduardo 32) - kvalifikacije za EP 2008 – 2.6.2007. – Tallinn

Hrvatska – Estonija 2:0 (Eduardo 39, 45) - kvalifikacije za EP 2008 – 8.9.2007. – Zagreb

Estonija – Hrvatska 0:0 (prijateljska – 26.5.2010. – Tallinn)

HRVATSKA – TURSKA 4 1 3 0 5:4

Turska –Hrvatska 0:1 (Vlaović 85) - EP '96 – 11.6.1996. Nottingham

Hrvatska – Turska 1:1 (Erceg 20) - prijateljska, 12.6.1997. Sendai

Hrvatska – Turska 2:2 (Šokota 2, Srna 72) - prijateljska, 31.3.2004. – Zagreb

Hrvatska – Turska 3:1 jedanaesterci (1:1, Klasnić 119) - četvrtfinale EP-a 2008. – 20.6.2008 – Beč)

HRVATSKA – BOSNA i HERCEGOVINA 4 4 0 0 14:6

BiH – Hrvatska 1:4 (Bilić 12, Vlaović 31, Bokšić 63, 85) - kvalifikacije za SP 1998. – 8.10.1996. Bologna

Hrvatska – BiH 3:2 (Bilić 27, Marić 40, Boban 80) – kvalifikacije za SP 1998. – 6.9.1997. Zagreb

Hrvatska – BiH 2:0 (Olić 44, Šuker 53) – prijateljska, 17.4.2002. – Zagreb)

BiH – Zagreb 3:5 (Eduardo 18, Srna 35, 74, Kovač 72, 81) – prijateljska, 22.8.2007. - Sarajevo