REZULTATI

Englezi na EP-u, BiH i Crna Gora u doigravanju

07.10.2011 u 23:37

Tri reprezentacije sa savršenom statistikom u kvalifikacijama za Europsko nogometno prvenstvo 2012. godine su i dalje Španjolska, Njemačka i Nizozemska...

Razlika je samo u tome što su Njemačka i Nizozemska pobijedili devet, a Španjolska sedam puta. Nijemci i Španjolci su ovog petka slavili u Turskoj (3:1), odnosno Češkoj (2:0), dok je Nizozemska bila neočekivano milostiva prema Moldaviji koju su pobijedili na svom travnjaku 1:0.

No, te tri reprezentacije su toliko moćne u ovom trenutku u europskom nogometu da mogu dozvoliti i sasvim prosječne predstave za lake pobjede.

Njemačka je u Istanbulu igrala na kontre i na kraju Hiddinkove izabranike slomila s 3:1. Mario Gomez i Thomas Müller su u 35. i 66. minuti sjajno reagirali i okrunili polukontre pogocima, a Turcima je stvarno malo značilo što su imali veći posjed lopte i konstantno 'pleli' mrežu oko Manuela Neuera. Na kraju su samo radovali u 79. minuti kada je Balta pogodio njemačku mrežu, ali se to ispostavio samo kao počasni pogodak.

Španjolska je u Pragu pobijedila Češku 2:0, a sve je bilo gotovo nakon samo dvadesetak minuta. Zabili su Mata u 7. i Xabi Alonso u 23. minuti. Nemoćna Češka je bila posve inferiorna svjetskom i europskom prvaku. Sijevnula je s njihove strane tek poneka kontra, a priča je po njih praktički završila u 70. minuti kada je Hübschman dobio crveni karton. Otad pa do kraja češki nogometaši se praktički nisu sastali s loptom.

Nijemci i Španjolci su ranije osigurali plasman na Euro, a u petak je to učinila Nizozemska. S 1:0 su pobijedili Moldaviju, a jedini je strijelac bio Klaas-Jan Huntelaar koji je ujedno zabio već 11 pogodak u kvalifikacijama (u sedam utakmica). Najbolji je strijelac eurokvalifikacija.

Iznimno zanimljiva je skupina C u kojoj je Italija već ranije osigurala prvo mjesto. No, traje borba za drugo mjesto, a u petak je 'kiksala' Srbija, ako se tako može okarakterizirati rezultat 1:1 u Beogradu protiv Italije. Na tom ogledu je već u 1. minuti za Italiju zabio Marchisio, igrač Juventusa, koji je prije samo šest dana zabio dva pogotka u derbiju Serije A Juventusa i Milana (2:0).

No, taj remi je iskoristila Estonija koja je pobijedila Sjevernu Irsku u gostima 2:1, te sada Estonija na drugom mjestu ima bod više od Srbije. Vasiljev je zabio oba pogotka za Estoniju, no ta je reprezentacija svoje odradila u kvalifikacijama. Oni sada moraju čekati rezultat utakmice Slovenije i Srbije u utorak. Svaki rezultat osim pobjede Srbije Estonce ostavlja na mjestu do Italije, ali treba reći da Slovencima, pak, taj susret nema nikakvog pravog rezultatskog značaja.

Spomenimo kako je ranije nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Zenici svladala Luksemburg sa visokih 5:0 i na taj način osigurala plasman u dodatne kvalifikacije za Euro 2012.

I nogometaši Engleske kvalificirali su se na EURO 2012. Oni su osigurali prvo mjesto u skupini G zahvaljujući 2-2 remiju u Podgorici protiv Crne Gore.

Engleska je povela sa 2:0 golovima Ashleyja Younga (11) i Darrena Benta (31), a izjednačenje su donijeli Elsad Zverotić (45) i Andrija Delibašić (90).

Crna Gora je ovim bodom osigurala drugo mjesto u skupini i nastup u dodatnim kvalifikacijama.

Prvi gol Crnogoraca

REZULTATI

SKUPINA F:
Latvija - Malta 2-0 (Visnakovs 33, Rudnevs 83)
Grčka - HRVATSKA 2-0 (Samaras 71, Gekas 79)

SKUPINA A:
Azerbejdžan - Austrija 1-4 (Nadirov 74 / Ivanschitz 33, Janko 51, 62, Junuzović 91)
Turska - Njemačka 1-3 (Balta 78 / Gomez 35, Mueller 65, Schweinsteiger 86-11m)
Belgija - Kazahstan 4-1 (Simons 40-11m, Hazard 43, Kompany 49, Jevstignjejev 84-ag / Nurdauletov 86-11m)

SKUPINA B:
Armenija - Makedonija 4-1 (Pizzelli 28, Mčtarjan 34, Hazarjan 69, Sarkisov 91 / Šikov 86)
Slovačka - Rusija 0-1 (Džagojev 71)