NBA završnica

Dallas šokirao favorite; Slovenac Dončić srušio rekord Abdula-Jabbara, a srpski div ostvario učinak kakav u povijesti NBA lige nije viđen

20.08.2020 u 09:17

U prvoj utakmici dana košarkaši Toronta ostvarili su i drugu pobjedu u prvom kolu doigravanja za NBA prvaka svladavši u srijedu u Orlandu momčad Brooklyna sa 104:99 te branitelji naslova u seriji na četiri pobjede vode sa 2-0. No, pravi podvig napravio je Dallas koji je uvjerljivo nadigrao favorizirane LA Clipperse 127:114 uz sjajnu igru dva košarkaša s ovih prostora, Dončića i Marjanovića

Dallas je u sjajnoj utakmici nadigrao favorizirane LA Clipperse 127:114 te su tako poravnali rezultat u seriji na 1:1.

Slovenac Luka Dončić imao je problema s osobnim pogreškama (odigrao samo devet minuta u drugom poluvremenu), ali su zato velik doprinos pobjedi dali igrači s klupe.

Dončić je završio utakmica sa 28 koševa, osam skokova i sedam asistencija te je tako opet ispisao povijest NBA lige. Naime, postao je prvi košarkaš koji je uspio u prve dvije utakmice play-offa u karijeri upisati 70 koševa čime je nadmašio rekord velikog Kareema Abdula-Jabbara.

Ključnom se pokazala završnica treće četvrtine kada je Dallas serijom 13:2 došao do 13 poena prednosti (98:85) prije završnih 12 minuta. U zadnjoj dionici Mavericksi su stalno bili u prednosti od 10 do 18 koševa.

No, junak večeri bio je 221 cm visoki srpski Boban Marjanović je koji je postavio novi rekord. Popularni Bobi upisao je 13 koševa i devet skokova za manje od 10 minuta na parketu. U povijesti NBA lige još nitko nije uspio upisati toliko koševa i skokova za manje od 10 minuta u igri. Inače, još petorica igrača Dallasa imala su dvoznamenkasti učinak u koševima, Porzingis je ubacio 23 poena, Tim Hardaway 17, Trey Burke 16, Seth Curry 15 koševa, a Boban Marjanović 13.

Clipperse je predvodio najbolji igrač lige Kawhi Leonard sa 35 koševa i 10 skokova. Lou Williams dodao je 23, a Paul George 14 poena, dok je hrvatski centar Ivica Zubac u 18 minuta ostvario 3 koša (šut 1-2) i 4 skoka. Sažetak utakmice pogledajte OVDJE.

Boston je poveo protiv Philadelphije s 2-0 u pobjedama, a utakmica je prelomljena u trećoj četvrtini. Boston su predvodili Jayson Tatum sa 33 i Kemba Walker sa 22 koša, dok je kod Sixersa najbolji bio Joel Embiid sa 34 poena.

Toronto poveo 2-0 protiv Brooklyna

Sve do posljednje četvrtine Netsi su bili bliže pobjedi, a u prvoj četvrtini su imali i 14 koševa prednosti. Na početku četvrtog dijela utakmice vodili su sa 80-74, ali su Raptorsi uspjeli u zadnjem periodu nadigrati Brooklyn sa 30-19.

Ipak, Netsi su dobili priliku izboriti produžetak, kad su pri zaostatku 99-102 imali 15 sekundi za zadnji napad. No, Harrisovo dodavanje je presjekao Kyle Lowry, a Norman Powell zakucao u kontranapadu za potvrdu pobjede.

Powell je sa 24 koša podijelio epitet najboljeg strijelca Raptorsa sa Fredom VanVleetom koji je imao i 10 asistencija. Kyle Lowry je ubacio 21 koš, a Pascal Siakam je postigao 19 poena.

Šestoricu dvoznamenkastih strijelaca kod Brooklyna predvodili su Garrett Temple sa 21 košem i Timothe Luwawu-Cabarrot sa 17. Caris LeVert je z 16 poena imao i 11 asistencija, a Jarrett Allen je uz 14 koševa uhvatio 15 skokova i podijelio tri blokade.

Sljedeća, treća utakmica ove serije na rasporedu je u petak, od 19.30 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Košarkaši Utah Jazza pobijedili su Denver Nuggetse u drugoj utakmici četvrtfinala doigravanja Zapadne konferencije NBA lige rezultatom 124:105 i rezultat u seriji poravnali su na 1:1.

Donovan Mitchell je nakon 57 koševa u prvoj utakmici pokazao moć i u drugoj; ubacio je 30 koševa (10-14 šut iz igre, 6-7 trice), uz osam asistencija. Posebno je impresivan bio u trećoj četvrtini kada je ubacio 21 koš. Tako je Mitchell ušao u povijest kao jedan od tri igrača koji su u play-offu u prve dvije utakmice upisali 80+koš, 15+as (Jerry West (101 koš, 17 as, 1965) i Michael Jordan (80 koš, 15 as, 1995).

Kod Denvera Nikola Jokić ubacio je 28 koševa, a uz to je upisao 11 skokova i šest asistencija. Ali nije bilo dovoljno.