NBA LIGA

Celticsi u Madisonu slomili Knickse

08.01.2013 u 09:28

U noći s ponedjeljka na utorak odigrano je sedam utakmica najjače košarkaške lige svijeta (NBA), a za najveća iznenađenja večeri pobrinuli su se Washington i New Orleans

Momčad s najgorim omjerom pobjeda i poraza u ligi, Washington, ugostio je sastav s najboljim postotkom pobjeda Oklahomu City Thunder, te slavila rezultatom 101:99, zahvaljujuću košu novajlije Bradleyja Beala 0.3 sekunde prije isteka vremena.

Vodio je Washington i sa po 10-ak poena razlike u posljednjoj četvrtini, te 99:94 minutu i 43 sekunde prije kraja. No, Serge Ibaka (dvica) i Kevin Durant (trica) vraćaju Thunder u egal (99:99), ali uzalud s obzirom da na scenu tada stupa 3. pick NBA drafta Beal.

Najprije je driblingom izbacio dvojicu igrača Thundera iz balansa, ali pomalo i sebe, te potom 'čudim' šutom s jedne noge i jednom rukom, u potpunosti van ravnoteže, ubacuje za veliko slavlje Wizardsa 0.3 sekunde prije kraja. Durant je pokušao odvesti utakmicu u produžetak, no njegov šut bio je prekratak, a moguće i izvan vremena.

Washington, koji je igrao bez dvojice ponajboljih igrača Jordana Crawforda i Nenea, je pobjedom prekinuo niz od šest poraza, te slavio po drugi put zaredom protiv Thundera. Razlog za poraz Oklahoma može tražiti u činjenici da je u trećoj četvrtini gotovo 11 minuta bila bez ubačaja iz igre, a u tom je periodu promašila 16 uzastopnih šuteva.

Za petu pobjedu sezone najzaslužniji su bili Beal i Martell Webster sa po 22 poena, te Kevin Seraphin s 19 koševa. Kod Thundera je Durant ubacio 29, a Ibaka 26 poena, dok je u potpunosti podbacio Russell Westbrook koji je iz igre šutirao 4-17.

Ovim je porazom Thunder pao na drugo mjesto Zapadne konferencije, dok je prvo preuzela momčad koja u posljednje vrijeme igra najbolju košarku u NBA ligi - Los Angeles Clippers.

Drugo najveće iznenađenje večeri pripremio je New Orleans, koji je na svom parketu svladao San Antonio Spurse 95:88.

Junak susreta bio je Eric Gordon, povratnik u momčad nakon teške ozljede koljena, koji je ubacio 24 poena, uključujući šest ključnih u posljednjoj dionici kada je San Antonio pritisnuo Hornetse.

New Orleans je prekinuo niz od šest poraza protiv San Antonija, te je upisao treću pobjedu u posljednje četiri utakmice u kojima je zaigrao Anthony Davis, prvi pick drafta, nakon ozljede.

Gordonu su u rušenju Spursa uvelike pomogli i Davis sa 17 poena i devet skokova, te Greivis Vasquez s 14 koševa i 11 asistencija. Spurse je s 21 poenom predvodio Argentinac Manu Ginobili.

Treće iznenađenje večeri priredio je Boston, koji je u Madison Square Gardenu kod New York Knicksa slavio 102:96 i to bez svog ponajboljeg igrača Rajona Ronda (suspenzija zbog guranja suca). Bila je to treća pobjeda zaredom Celticsa, za koje je Paul Pierce ubacio 23 koša i šest asistencija, a Kevin Garnett pridodao je 19 uz 10 skokova.

Carmelo Anthony imao je katastrofalnu večer u kojoj je ubacio svega 20 poena, uz očajan šut iz igre 6-26! J. R. Smith bio je najefikasniji u domaćoj momčadi s 24 koša.

NBA liga, ponedjeljak:

Washington - Oklahoma City 101-99 (Beal 22k, 5s, 4a / Durant 29k, 7s, 8a)
New york - Boston 96-102 (J. R. Smith 24k, 4a / Pierce 23k, 6a)
New Orleans - San Antonio 95-88 (Gordon 24k, Vasquez 14k, 11a / Ginobili 21k, 5s, 4a)
Chicago - Cleveland 118-92 (Boozer 24k, 11s / Thompson 14k, 8s)
Utah - Dallas 100-94 (Hayward 27k, 6s, 5a / Nowitzki 20k, 5s, 5a)
Sacramento - Memphis 81-113 (Salmons 17k / Ellington 26k, 4a)
Portland - Orlando 125-119 (Aldridge 27k, 10s, 5a / Redick 29k, 5a), produžetak