BUNDESLIGA

Bayern sve bliže vrhu, Manždo odličan s Wolfsburgom

31.03.2012 u 18:09

Pogotkom Nizozemca Arjena Robbena nogometaši Bayerna u regionalnom su bavarskom derbiju slavili na gostovanju kod Nürnberga s 1-0, te smanjili zaostatak za Borussijom Dortmund na samo tri boda

Teško, ali zasluženo, slavio je Bayern na stadionu na kojem je u zadnja tri navrata uzimao tek po bod. Gosti su utakmicu započeli s jednom važnom korekcijom u početnom sastavu. Frank Ribery je na klupi pravio društvo još uvijek nedovoljno spremnom Bastianu Schweinsteigeru, a njegovu je poziciju na lijevom krilu trener Juup Heynckes povjerio hrvatskom reprezentativcu Danijelu Pranjiću.

Prvih 45 minuta završilo je bez golova, a nakon desetak minute igre u nastavku Heynckes je izvadio Timoščuka i Pranjića, te na teren ipak poslao i Riberyja i Schweinsteigera i to mu se isplatilo u 69. minuti. Naime, nakon odličnog udarca Riberyja na odbijenu loptu je natrčao Robben i snažno ju ljevicom zakucao u mrežu. Do kraja su domaćini uspjeli zaprijetiti ponajprije zbog nesigurnosti Bayernova vratara Manuela Neuera kojem je lopta prilikom jednog udarca iz daljine pobjegla iz naručja te odsjela na vratnici. Ipak, na koncu su gosti uzeli tri važna boda, a recimo da je na klupi cijelu utakmicu odgledao Ivica Olić.

Veliko iznenađenje dogodilo se u Bremenu gdje su se navijači domaćeg Werdera povratkom Claudija Pizzara ponadali pobjedi svojih ljubimaca, međutim s tim se nisu složili gosti iz Mainza koji su s 3-0 demolirali 'zelene'. Szalai je u 19. minuti zabio za 0-1, a kada je zbog ozlijede krajem prvog poluvremena morao napustiti igru domaći su možda i pomislili da su se riješili 'napasti'. No, grdno su se prevalili jer je umjesto Szalaija u igru ušao Kamerunac rođen u Hamburgu, Erik Maxim Choupo-Moting koji je u 48. i 74. minuti nastavio gdje je stao njegov prethodnik i donio pobjedu Mainzu nakon dva uzastopna bundesligaška poraza.

Gotovo jednako teško stradao je i Bayer pred svojim navijačima, a treneru "apotekara“ Robinu Duttu, kojem se stolica već neko vrijeme opasno trese, možda ju je definitivno izmaknula njegova bivša momčad Freiburg pobjedom na Bay-Areni 2-0. Bila je ovo treća uzastopna pobjeda Freiburga, te četvrta u zadnjih pet utakmica, zahvaljujući kojima se momčad polako odmiče od "drugoligaške“ zone. Napadač Zadra posuđen Freiburgu Ivan Santini prosjedio je cijeli dvoboj na klupi za pričuve.

U derbiju začelja nadu u opstanak pobjedom u Kaiserslauternu 1-0 pojačao je HSV, a do tri su boda stigli zahvaljujući boljoj igri u prvom poluvremenu kada je i poentirao Jansen. S druge strane, momčad koju je uoči prošlog kola preuzeo donedavni trener Hajduka bugarski strateg Krasimir Balakov upisala je i drugi poraz pod njegovim vodstvom, te je sa osam bodova zaostatka za pozicijom koja donosi barem razigravanje za ostanak u društvu najboljih najizgledniji putnik u 2. Bundesligu.

Recimo da je po prvi puta protiv svoje bivše momčadi zaigrao i povremeni hrvatski reprezentativac Ivo Iličević, a istaknuo se u 63. minuti kada je ušavši u kazneni prostor s desne strane dobrim udarcem uzdrmao gredu. Priliku je imao i pred kraj ogleda iz indirekta unutar šesnaesterca gostiju, međutim njegov udarac pogodio je, čini se, preblizu postavljeni živi zid Kaiserslauterna. Mladen Petrić je također igrao od početka za HSV, te ga je u 79. minuti odmijenio Son, dok je prilikom taktičke zamjene u drugoj minuti sudačke nadoknade Iličević svoje mjesto prepustio Rajkoviću.

Jedini domaćin koji je slavio u popodnevnim subotnjim utakmicama bio je Augsburg kojem je 2-1 trijumf na Kölnom donio iskorak iz opasne zone.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa 28. kola njemačkog nogometnog prvenstva Wolfsburg je u gostima pobijedio Herthu sa 4-1, a hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić zabio je jedan pogodak i kreirao dva.

Hertha je povela u 13. minuti golom Levana Kobiashvilija, a Wolfsburg je poravnao u 29. minuti. Ubačaj s lijevog krila u kazneni prostor odlično je primirio Mandžukić, te ju je proslijedio za Dejagaha, a ovaj pokušava uposliti Helmesa, ali lopta pogađa braniča Herthe Christopha Jankera i odbija se u mrežu. Ubrzo nakon toga, u 34. minuti, Patrick Helmes dovodi u vodstvo Wolfsburg, a Mandžukić u 77. zabija za 3-1. Za konačnih 4-1 za goste zabio je ponovno Helmes u 81. minuti nakon asistencije Mandžukića.