KRALJ Wimbledona

U fantastičnom finalu Alcaraz srušio Đokovića i najavio smjenu generacija

16.07.2023 u 19:54

Mladi Španjolac (20) u sjajnom je finalu Wimbledona pobijedio iskusnog Srbin 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4)

Španjolski tenisač Carlos Alcaraz osvojio je Wimbledon nakon što je u finalu nakon skoro pet sati igre svladao Srbina Novaka Đokovića s 1-6, 7-6 (6), 6-1, 3-6, 6-4.

Alcaraz je došao do drugog grand-slam naslova nakon osvajanja US Opena lani, a osvetio se Đokoviću za poraz u polufinalu Roland Garrosa u svibnju, kada ga je, prema vlastitom priznanju, "uništila velika trema i nervoza". Protiv Đokovića sada vodi s 2-1 u međusobnim srazovima.

Đoković je glatko dobio prvi set, a jedan od ključnih trenutaka meča zbio se u "tie-breaku" drugog seta kada je Đoković lošim bekendom upropastio loptu za 2-0 u setovima kod 6-5, da bi Alcaraz dobio još dva poena i izjednačio. Španjolac je potom prohujao trećim setom, ali se Đoković čudesno vratio u četvrtom. U petom setu Alcaraz je oduzeo servis Đokoviću za 2-1 i zadržao "break" dokraja za veliku pobjedu nad 16 godina starijim suparnikom.

Đoković nije uspio doći do 24. Grand Slam titule, te je propustio izjednačiti apsolutni teniski rekord jer je 24 grand-slama osvojila Margaret Court, u rasponu od 1960. do 1973. godine. Đoković se nije uspio izjednačiti i po broju naslova u Wimbledonu s Federerom, koji ima osam naslova, a Đoković je ostao na sedam.

Alcaraz (20) je postao i najmlađi pobjednik Wimbledona još od 1986. godine, kada je trofej podignuo tada 18-godišnji Boris Becker.

Posljednji poen i slavlje mladog Alcaraza pogledajte OVDJE.

• +8
Finale Wimbledona 2023: Carlos Alcaraz - Novak Đoković, 16.7.2023. Izvor: EPA / Autor: NEIL HALL

TIJEK MEČA

Carlos Alcaraz - Novak Đoković 3:2 (1:6, 7:6, 6:1, 3:6, 6:4)

• Srpski tenisač je smanjio na 5:4, Alcaraz servira za naslov pobjednika Wimbledona
  • Alcaraz je iskoristio prvu meč loptu i osvojio Wimbledon!!!

ČETVRTI SET

• Rat se nastavlja, ovaj put na Alcarazovom servisu kod rezulata 1:1. Niti jedan igrač ne popušta. Đoković ulaže silne napore za break i ostanak u meču, ali Španjolac ipak odbija sve napade i vodi 2:1
  • Đoković izjednačava na 2:2 i opet snažno pritišće na servis Alcaraza te koristi treću break loptu za vostvo 3:2
  • Srpski tenisač drži prednost 4:3 i ima servis
  • Đoković doviva oba gema do kraja (6:3) i uvodi meč u peti set!
  • +5
Novak Đoković u suzama Izvor: Profimedia / Autor: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

• Novak Đoković je izjednačio na 5:5 i kreće u napad na break
  • Drugi set je ušao u 13. igru, u njoj je Đoković poveo 3:0. Alcaraz uzvratio za prednost 5:4. Vodio je potom Srbin 6:5, ali Španjolac s tri poena u nizu završava tie-break sa 8:6, i osvaja drugi set (7:6)