MODNA REVOLUCIJA

Ovo su tenisice kojima su svi zaluđeni: Prodaja im je porasla 1000% u samo mjesec dana

04.05.2025 u 09:44

Bionic
Reading

Elegancija klasične balerinke i praktičnost tenisica spojile su se u najnoviji modni hit koji nezaustavljivo osvaja svijet. Svjetski brendovi poput Adidasa, Pume i Louis Vuittona već su predstavili svoje verzije ovog hibridnog modela koji briše granice između sportske i elegantne obuće

Novi trend obuće nezaustavljivo stječe popularnost i očekuje se da će izdržati brojne modne 'piruete' u nadolazećem razdoblju. Balerinke-tenisice niču diljem modnog svijeta ovog proljeća. Adidas i Bad Bunny svoj najnoviji model jednostavno su nazvali Ballerina. Puma je redizajnirala dva svoja retro hita, Mostro i Speedcat, u stilu balerinki. Crocs je predstavio model Terre Ballet Core koji spaja sportski izgled s elementima plesne obuće, dok Louis Vuitton predstavlja luksuznu varijantu pod nazivom Sneakerina.

Eksplozivan rast prodaje

Činjenica da se svi ovi modeli pojavljuju gotovo istovremeno teško može biti slučajnost. Zapravo, uzimajući u obzir trendove u svijetu tenisica i ženske obuće posljednjih nekoliko godina, proliferacija balerinki-tenisica bila je praktički neizbježna.

Iako je trend još uvijek relativno nov, podaci s platforme StockX pokazuju da je prodaja tenisica s terminima 'ballerina' ili 'ballet' porasla za više od 1000 posto od veljače do ožujka. Pretraživanja ovih pojmova također su porasla za 264, odnosno 442 posto, na godišnjoj razini u ožujku.

Pretraživanja za 'baletne tenisice' porasla su za 1300% u ovom kvartalu na platformi Lyst. Puma je zajahala na valu popularnosti uvođenjem novog Speedcat Ballet modela. Ovaj 'sneakerina' hibrid kombinira izgled tankih tenisica s trendovskim baletnim oblicima, ciljajući na nišu niskoprofilne obuće za moderno osviještene kupce.

Drew Haines, direktor StockX-a za prodaju tenisica, kaže kako obično vidi ogromne skokove u prodaji odmah nakon datuma izlaska novih modela, nakon čega interes opada. Međutim, kod balerinki-tenisica to nije slučaj.

Bad Bunny kao predvodnik trenda

Kada je Bad Bunny počeo raditi na svojem najnovijem modelu u suradnji s Adidasom, izazvao je tim da stvori nešto što će više odgovarati njegovoj ženskoj bazi obožavatelja. 'Kralj latino trapa' nije želio nešto pretjerano 'ženstveno', a model Ballerina uspio je postići tu ravnotežu u svojoj evoluciji od taekwondo sportske cipele.

'S taekwondom, kao sportom, postoji taj osjećaj plesa koji dolazi do izražaja, gdje nije nužno koreografirano poput baleta ili salse ili plesova u dvorani, ali gdje još uvijek postoji taj prekrasan osjećaj pokreta', rekla je Claire Sterling, viša dizajnerica obuće za Adidas Originals.

Prevlaka od brušene kože na prstima i peti dolazi izravno iz svijeta plesa, dok su brzinska vezica i zlatni 'Benito' branding ukrasi koji odaju počast portorikanskoj zvijezdi. Cipela je dobila i neke nadogradnje koje je čine udobnijom za nošenje kroz dodatno punjenje u peti, uklanjanje elastike, ugodniju podstavu i novi potezač na peti za lakše obuvanje i izuvanje.

Ako je 2025. godina Ballerine za Bad Bunnyja, koji je već doživio lansiranje tenisice u tri različite boje, 2024. je sva bila u znaku Gazelle modela. Izdao je tri varijante i tog modela, koji je bio jedan od ključnih silueta u trendu tenisica tankih potplata koji se snažno drži već nekoliko godina.

Adidas Gazelle
  • Adidas Gazelle
  • Adidas Gazelle
  • Adidas Gazelle
Adidas Gazelle Izvor: Promo fotografije / Autor: Promo

Spoj modnih svjetova

Kako je Adidas Samba postao katalizator za tenisice niskog profila, balerinke su istovremeno doživljavale procvat u ženskoj obući. Žene su također bile glavni pokretač popularnosti Sambe i sličnih modela, što je postavilo dvije kategorije na prirodni put sudaranja.

Balerinke su premostile jaz između poslovnog i casual stila, a iako ravne tenisice više naginju prema casual kategoriji, mogu se bolje uklopiti s raznovrsnim odjevnim kombinacijama od glomaznijih tenisica poput retro trkaćih ili košarkaških modela.

'Mislim da su tzv. dad sneakers pomalo pretjerano iskorištene', rekla je Sterling. 'Mislim da su ljudi željeli svježiji izgled i nešto malo drugačije, i zato su se počeli vraćati balerinkama i Mary Jane modelima, što je dovelo do onoga što danas vidimo u svijetu tenisica.'

Unisex pristup kao iznenađenje

Iako je Ballerina bila orijentirana prema ženama, također je postigla uspjeh među muškarcima. Sterling kaže da je primijetila otprilike podjednaku podjelu između muškaraca i žena koji kupuju tenisicu, što je došlo kao ugodno iznenađenje za nju i isključivo ženski dizajnerski tim koji je Ballerinu doživio kao projekt od osobnog značaja.

Činjenica da su muškarci otvoreni prema tenisici inspiriranoj baletom može biti još veći pokazatelj koliko je potražnja za nečim drugačijim u svijetu obuće. Otvoreniji potrošač također dovodi do ogromnih dobitaka za brendove poput Timberlanda, Birkenstocka i Asicsa, kao i do prihvaćanja drugih neobičnih hibridnih tenisica poput 'snoafera' (kombinacija tenisice i mokasinke).

No tek se treba vidjeti koliko daleko će tenisice-mokasinke stići, ali prognoza je nešto jasnija za balerinke-tenisice. Sama Sterling priznaje da Adidas priprema još noviteta u tom smjeru za 2025. i 2026. godinu, iako nije mogla ići u detalje, a i ona i Haines očekuju da će se uključiti i drugi brendovi.

Ako, ili kada se to dogodi, vrlo je vjerojatno da će balerinke-tenisice nastaviti reinterpretirati retro modele koji su već stekli naklonost. Formula u svijetu obuće vrlo je slična onoj u Hollywoodu za plasman nečeg novog: upakirajte to s nečim starim.