ČESTA BOLJKA

Opet ti problemi sa sinusima!

14.11.2011 u 08:00

Bionic
Reading

U vrijeme gripa i prehlada, kao i kad palimo grijanje, češće obolijevamo od upale sinusa. To je stoga što do upale sinusa može doći kad god su sluznice nosa i sinusa zadebljane

Inače, sinusi su šupljine u kostima lubanje, ispunjene zrakom i prekrivene sluznicom koja stvara sekret. Kad je protok zraka kroz sinuse neometan, sekret izlazi kroz izlazne kanaliće i sinusi se prazne kroz nos. Rupice kroz koje zrak ulazi u sinuse toliko su sitne da normalni protok zraka može blokirati i najmanja prepreka poput malo zadebljane sluznice. Osim bakterija i virusa,

Topli čaj pomaže u liječenju

najčešći razlozi za zadebljanje sluznica su alergijske reakcije, štetno djelovanje kemikalija, devijacije nosnog septuma, nosni polipi i ozljede lica i nosa.

Sinusi se nalaze iznad obrva, između očiju, u kostima obraza i u stražnjim regijama nosa. Upravo zato oboljeli od upale sinusa trpe bolove, pritisak, osjetljivost i otekline u širokom području od zuba, preko obraza i nosa do očiju i čela. Ovisno o tome je li nos prohodan ili začepljen, žutozeleni sekret se cijedi van kroz nos ili sa stražnje strane, u grlo. Moguća je povišena temperatura, kao i opća slabost i umor.

Proces liječenja

Liječenje lakših upala je jednostavno: treba osigurati prohodnost nosa i vlažnost sluznice, a za to je potrebno piti puno tekućine i u nos kapati fiziološku otopinu ili pripravke na bazi morske vode. Pomoći će i topli oblozi, inhalacije i ljekovite kupke na bazi kadulje i kamilice. Kapi za nos nikako ne treba upotrebljavati bez konzultacije s liječnikom jer iritiraju sluznicu pa se uzimaju kratkotrajno (zato nisu pogodne za liječenje kroničnih upala). Slično je i s lijekovima protiv bolova – oni ne liječe uzrok bolesti nego tek kratkotrajno olakšavaju tegobe. U nekim

slučajevima liječnik će prepisati lokalne steroide (u obliku spreja za nos), a antibiotici se daju kad postoji gnojni sekret iz nosa i kad je pretraga nosnog obriska (brisa) pokazala da je upala bakterijska. Liječnik ne propisuje antibiotike napamet, nego najčešće traži da se bakterijska kultura uzeta iz nosa testira na više antibiotika, kako bi saznao na koji antibiotik ta kultura najbolje reagira.

Kad znamo kako nastaju upale sinusa, nije teško shvatiti zašto su one češće ljeti kad palimo klima uređaje ili zimi kad palimo grijanje (posebno centralno, jer isušuje zrak). Neki ljudi su skloniji upalama sinusa, pa će se upale ponavljati kod sljedećih prehlada ili kod pada imuniteta iz bilo kojeg razloga. Za upalu koja traje duže od 12 tjedana kažemo da je kronična. U takvim slučajevima treba se javiti liječniku, pa i ako tegobe nisu jako izražene, jer neliječene upale mogu izazvati komplikacije.

Alternativni pristup
Iako službena medicina nije uspjela dokazati djelovanje homeopatskih pripravaka, u praksi je poznato da homeopatija ima dobre rezultate kod bolesti dišnih putova i alergija, pa to vrijedi i za upale sinusa. Kako kava i alkohol djeluju diuretički (potiču rad bubrega i izlučivanje tekućine), treba ih izbjegavati kod svih oblika upale sinusa. Ne treba zaboraviti ni narodnu medicinu - češnjak i đumbir vjerojatno su najpoznatiji lijekovi protiv prehlade, gripe i raznovrsnih upala. Još je dobro jesti ananas (sadrži bromelin koji smanjuje upalu sluznice) i hranu bogatu antioksidansima, primjerice flavonoidima (osim što smanjuju upalu, djeluju i antibakterijski i antialergijski, a ima ih u luku, mrkvi, brokuli, rajčici, limunu, grejpu, jabukama, borovnici, čokoladi i soji). Kvercetina (također jak antioksidans) ima u jagodi, kiviju, naranči, mandarini, krumpiru i crvenom kupusu.

Izbjegavajte zadimljene prostorije i zagađeni zrak, održavajte vlažnost zraka u kući i uredu te smanjite kontakt s ljudima u vrijeme gripa i prehlada, kao i kad god mislite da vam je imunitet oslabljen.