tržište kapitala

Novi trgovinski tjedan na ZSE započeo bez jasnog sentimenta, Končar u fokusu

Dodajte tportal.hr u omiljene izvore

Novi trgovinski tjedan započeo je uz nejasan sentiment na domaćem tržištu kapitala, pri čemu su indeksi zaključili na suprotnim stranama u ponedjeljak, a likvidnost je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na petak

Indeks CROBEX je ojačao neznatnih 0,04 posto na 4.476,4 bodova, čime je uknjižio svoj treći uzastopni dan rasta. S druge strane, uži indeks CROBEX10 je oslabio 0,3 posto na 2.889,7 bodova, dok je širi tržišni indeks CROBEXplus izgubio 0,7 posto na vrijednosti. I sektorski indeksi su imali mješovite izvedbe, pri čemu je dobitnike predvodio indeks građevinskog sektora s rastom od 0,9 posto zahvaljujući snažnom rastu cijene dionice Dalekovoda, dok se na udaru najviše našao indeks transportnog sektora, koji je potonuo gotovo 4 posto.

Ukupno je protrgovano nešto manje od 4 milijuna eura, pri čemu je više od polovine prometa, točnije 2,1 milijun eura, prikupila dionica Končar Elektroindustrije, te pri tom potonula 2,3 posto čime je izbrisala dio dobivene vrijednosti iz prethodnih dana. Aktivnije se trgovalo i povlaštenim izdanjem Adrisa, koje je na prometu od 662 tisuće eura poraslo 4,8 posto, te pri tom prikupila titulu dobitnika dana. 

Uz već spomenute dionice Adrisa, dobar dan su imale i dionice Dalekovoda, čija je cijena porasla 4,2 posto nakon što je kompanija objavila novi ugovor vrijedan 135 milijuna eura. Među dobitnike su se ugurale i dionice Valamar Riviere, s prometom od 1,4 posto, te dionice AD Plastika, koje su ojačale 0,7 posto.

S druge strane, titula gubitnika dana je pripala dionici Alpha Adriatica, koja je potonula 6,7 posto, a slijede je dionice Instituta IGH s padom cijene od 5,2 posto, te dionice Jadroplova, čija je cijena oslabila 3,1 posto. 

Dobitnik dana     Adris                  +4,76%        110,00

Gubitnik dana    Alpha Adriatic      -6,67%            8,40     

CROBEX                                      +0,04%    4.476,41