treba se pripremiti

Cijene goriva bi ponovno mogle narasti, javio se stručnjak: 'Ovo ne ohrabruje'

10.07.2026 u 13:03

Bionic
Reading

Zbog novog sukoba SAD-a i Irana te ukrajinskih napada na ruske rafinerije, ponovno bi moglo doći do poskupljenja goriva. Cijelu situaciju je komentirao Davor Štern, osvrnuvši se i na potencijalni utjecaj na Hrvatsku

Novi okršaj SAD-a i Irana, napose raketiranje brodova u Hormuškom tjesnacu, ponovno su potaknuli pitanje o potencijalnom rastu cijena nafte i plina.

Stručnjak za energetiku Davor Štern u razgovoru za Večernji upozorava da bi se novi val sukoba mogao odraziti na cijene goriva. No, dodaje da nema razloga za paniku, jer Hrvatska, zahvaljujući riječkoj rafineriji, ne bi trebala imati problema s opskrbom.

"Ovo što se događa na Bliskom istoku i u Arapskom zaljevu ne ohrabruje. Vidimo da je došlo do nastavka i eskalacije, odnosno prekida primirja. To se nekako poklapa i s krajem nogometnog prvenstva. Ne bih ja to povezivao, ali neki politički analitičari možda mogu", rekao je Štern.

Rast cijena neizbježan

Smatra da je rast cijena goriva neizbježan, ali vrlo vjerojatno neće doseći rekordne razine iz proteklih nekoliko mjeseci. 

"Neminovno mora doći do porasta cijena goriva, ali ne vjerujem da će doći do onih razina od prije. To ćemo još vidjeti. Govorimo možda o rastu cijene nafte od pet, deset dolara u odnosu na današnju cijenu, ali neće biti panike", ustvrdio je.

Osim sukoba na Bliskom istoku, situaciju otežava i rat u Ukrajini. Zbog napada na ruske rafinerije već se osjeti nestašica goriva u Rusiji, koja je zbog toga zabranila izvoz dizela. Štern smatra da bi to moglo izazvati još jedan skok cijena. 

No, dodaje da bi Hrvatska u cijeloj priči trebala biti relativno sigurna. "Hrvatska ne bi trebala biti izložena. Ima svoju rafineriju, koja je navodno u punom pogonu i potpuno obnovljena u Rijeci, a može zadovoljiti potrebe hrvatskog tržišta, pa i više od toga. Nafte će biti. Građani nemaju nikakvog razloga za zabrinutost pod uvjetom da riječka rafinerija radi. Mi kao država imamo rafineriju i imamo pristup nafti", zaključio je Štern.