Presidential DS N°8

Francuski predsjednik u novom službenom automobilu: Novi top model francuske autoindustrije

12.05.2025 u 09:30

Bionic
Reading

Šef francuske države, Emmanuel Macron, je sudjelovao u proslavi 'Dana pobjede 8. svibnja 1945.' u Presidentialu DS N°8. Tako postaje prvi predsjednik republike na svijetu koji ima 100 posto električni službeni automobil

U čast 80. obljetnice Dana pobjede 8. svibnja 1945. francuski se predsjednik Emmanuel Macron provozao u svom posve novom predsjedničkom automobilu. Riječ je o novom modelu DS Automobilesa, koji je dobio i prefiks PRESIDENTIAL DS N°8. Naravno, u ovome trenutku je ovaj automobil perjanica francuske automobilske industrije.

Da podsjetimo, DS Automobiles je sredinom prosinca prošle godine pokazao kako će izgledati njihova luksuzna krstarica intrigantnog naziva DS N°8. Nakon modela DS 3, DS 4, DS 7 i DS 9, potpuno novi DS N°8 označava početak nove ere luksuzne marke. Prvi je to model od dizajna marke i Stellantis grupe u Europi koji je isključivo 100 posto električan.

'Osmica je u središtu pozornosti: Presidential DS N°8, na dan 80. obljetnice Dana pobjede 8. svibnja 1945., nastavlja liniju posebnih DS modela koje Predsjedništvo Republike hvali gotovo 70 godina. Poput ceremonije otvaranja Olimpijskih igara 2024. koja povezuje prošlost i sadašnjost, sa 750 km električnog dometa, Presidential N°8 predstavlja se prije lansiranja kombinirajući iznimnu izradu i avangardni duh, uvijek s osjećajem za izvrsnost.' rekao je Xavier Peugeot, izvršni direktor DS Automobilesa.

Tehničke karakterisitike standardnih verzija DS N°8

Iako nisu poznate precizne specifikacije predsjedničkog DS N°8, a sasvim sigurno je da se radi o oklopljenom vozilu za posebne svrhe, DS Automobiles je još prije šest mjeseci objavio moguće tehničke detalje standardnih izvedbi novog DS N°8.

STLA Medium platforma

DS N°8 koristi platformu STLA Medium grupe Stellantis, koja je optimizirana po duljini i širini za smještaj baterija do kapaciteta od 97,2 kWh. Također odgovara velikim kotačima promjera 740 mm novog vodećeg vozila DS Automobiles. Ova kombinacija kapaciteta baterije, ograničenog međuosovinskog razmaka i velikih kotača jedinstvena je na tržištu.

DS N°8 koristi nove prednje i stražnje osovine, kočioni sustav prilagođen njegovoj električnoj tehnologiji i postavke šasije koje su savršeno u skladu s DNK marke. Više nego ikad, DS N°8 utjelovljuje dinamičan mir.

Strategija Stellantis grupe je dizajnirati i proizvoditi svoju glavnu tehnologiju elektrifikacije u kući, ali također iu Francuskoj. Na primjer, ćelije za NMC (nikl-mangan-kobalt) bateriju DS N°8 dizajnirane su i proizvedene u Billy-Berclau Douvrin (Francuska) od strane ACC-a, zajedničkog ulaganja u kojem je Stellantis jedan od osnivača i najveći dioničar.

DS N°8 - STLA Medium platforma Izvor: Promo fotografije / Autor: DS Automobiles

Električni motor u DS N°8 dizajniran je i proizveden u Trémeryju (Francuska) od strane NPE, još jednog zajedničkog pothvata koji uključuje grupu.

Pogonski sklopovi: do 350 KS i domet od 745 km

DS N°8 će biti dostupan s izborom od tri 100 posto električna pogona koji razvijaju 230 KS, 245 KS i 350 KS, a potonji će biti opremljen s dva električna motora za pogon na sva četiri kotača. Svi motori uživaju dodatnu snagu koja povremeno daje dodatnih 30 KS verziji s prednjim pogonom i 25 KS modelu s pogonom na sve kotače LONG RANGE.

Rad obavljen na aerodinamici automobila omogućuje značajno poboljšanje dometa dok ostaje vjeran dizajnu i tehničkoj DNK marke. DS N°8 dostupan je s izborom od dvije baterije. Prvi pruža iskoristivi kapacitet od 74 kWh do DS N°8 FWD (230 KS). Drugi, s neto kapacitetom od 97,2 kWh, ugrađen je u verzije FWD LONG RANGE (245 KS) i AWD LONG RANGE (350 KS). DS N°8 FWD LONG RANGE ima domet od 750 km uz potrošnju od 12,9 kWh/100 km WLTP ciklusa. Također tvrdi da ima impresivan domet od više od 500 km na autocesti (pri konstantnoj brzini od 120 km/h).

DS N°8 u vožnji Izvor: Promo fotografije / Autor: DS Automobiles

DS N°8 nudi prvorazredne performanse, s vremenom od 0 do 100 km/h od 5,4 sekunde za AWD LONG RANGE verziju, i za 7,7/7,8 s za FWD verzije. Svaki DS N°8 ima najveću brzinu ograničenu na 190 km/h.

Inteligentno upravljanje pogonom na sva četiri kotača

Na modelu DS N°8 AWD LONG RANGE upravljanje stražnjom električnom pogonskom jedinicom osmišljeno je kako bi ponudilo najbolje iskustvo za način vožnje i uvjete. U ECO načinu rada, DS N°8 koristi samo pogon na prednje kotače, osim u načinu kick-down, koji trenutačno oslobađa svu snagu dostupnu na sva četiri kotača. U normalnom načinu rada, DS N°8 AWD LONG RANGE koristi svoja dva motora za maksimalnu vuču prilikom polaska, a zatim se stražnja osovina odvaja između 15 i 140 km/h ako uvjeti prianjanja dopuštaju.

DS N°8 DS ACTIVE SCAN SUSPENSION Izvor: Promo fotografije / Autor: DS Automobiles

Ako je potrebno, stražnji motor se odmah ponovno spaja. Ovo povremeno isključivanje optimizira energetsku učinkovitost, a time i domet. U načinima rada Sport i AWD, vozač uživa u stalnom pogonu na četiri kotača s upravljanjem okretnim momentom specifičnim za svaki program. U sportskom načinu rada prednost se daje snazi, dok AWD način maksimizira trakciju. Vozač može pratiti sve informacije vezane uz vožnju na digitalnom zaslonu s instrumentima.

DS N°8 - svjetska premijera
  • DS N°8 - svjetska premijera
  • DS N°8 - svjetska premijera
  • DS N°8 - svjetska premijera
  • DS N°8 - svjetska premijera
  • DS N°8 - svjetska premijera
    +46
DS N°8 - svjetska premijera Izvor: Promo fotografije / Autor: DS Automobiles

Modifikacije predsjedničkog modela

Presidential DS N°8 je modificiran na nekoliko načina od strane inženjera i kreativnih timova DS Automobilesa. Prije svega, ima safirno plavu boju (poput DS 7 ÉLYSÉE), jedinstvenu na DS N°8 i savršenu za model koji se pridružuje floti predsjedničkih automobila. To je upotpunjeno crno obojenim bočnim pločama. Njegova osvijetljena maska ​​hladnjaka DS LUMINASCREEN sadrži plavu, bijelu i crvenu boju Francuske Republike. Ostali vanjski detalji uključuju posebne plavo-bijelo-crvene značke koje također ukrašavaju prednji i stražnji dio automobila, kao i držače za zastave na vrhovima prednjeg branika. Osim toga, predsjednik Macron je okupljenom narodu mahao kroz otvoreni krov svog DS N°8.

Jedinstveni dizajn temeljen na stručnosti i tehnologiji koji utjelovljuje Umjetnost putovanja, Presidential DS N°8 stvoren je uz pomoć nekoliko francuskih obrtnika i partnera. Uoči sjećanja na primirje 8. svibnja 1945., Presidential DS N°8 je bio predmet ekskluzivne prezentacije u Elizejskoj palači.

U Presidential DS N°8, sjedala su obložena Alcantara® i Nappa kožom s dizajnom remena sata – jednim od zaštitnih znakova DS Automobiles – u boji Dream Blue posebno odabranoj za ovaj jedinstveni primjerak. Sva područja na kojima se nalazi satenski tekstil, kao i nabori na vratima, prekriveni su i zaštićeni od strane tapetara. Biserni šavovi, još jedan jedinstveni potpis DS Automobiles vidljiv u serijskim modelima DS, također su dodani na područja vrata i armaturne ploče.

Centigon je proizvođač oklopnih vozila i rješenja po mjeri u području sigurnosti. Smješten u Lamballeu, preferirani je i službeni partner francuske administracije, sigurnosnih snaga i drugih vladinih i privatnih službi. Centigon je uložio svoju stručnost u Presidential DS N°8 kako bi ga učinio kompatibilnim za korištenje od strane predsjednika Republike.

Automotive Cells Company je francuski dobavljač baterija za Presidential DS N°8. Riječ je o tvrtki sa sjedištem u Billy Berclau Douvrinu, gdje je izgrađena prva Gigafactory, a Stellantis je bio jedan od osnivača i dioničara. Baterije u DS N°8, novom vodećem vozilu DS Automobiles s dometom do 750 km, također dolaze s ovog proizvodnog pogona. DS N°8 može prijeći više od 500 km na autocesti bez punjenja i obnoviti domet od 200 km za samo 10 minuta punjenja ili se napuniti s 20 na 80 posto za samo 27 minuta.

Osnovan 1979. u Saint-Etienneu, FOCAL se specijalizirao za dizajn i proizvodnju visokokvalitetnih audio sustava. Tvrtka, članica Comité Colbert od 2024., prepoznata je diljem svijeta po svojoj akustičnoj stručnosti, ekskluzivnoj tehnologiji i inovacijama. Kao dugogodišnji partner DS Automobiles, FOCAL će u Presidential DS N°8 ugraditi instalaciju posebno dizajniranu za njega.

Presidential DS N°8 će biti izložen javnosti na sljedećem sajmu RÉVÉLATIONS, dvogodišnjoj izložbi rukotvorina s kojom je DS Automobiles dugogodišnji partner, a koja će se održati od 21. do 25. svibnja 2025. u Grand Palaisu u Parizu.