'KARCINOM U HRVATSKOJ'

Đikić ne odustaje: Novo pismo Plenkoviću zbog Barišića

23.01.2017 u 13:09

Bionic
Reading

Znanstvenik Ivan Đikić uputio je danas novi apel premijeru Andreju Plenkoviću u povodu njegove odluke da u Vladi zadrži ministra znanosti i obrazovanja Pavu Barišića, u čijem je znanstvenom radu Odbor za etiku u znanosti u visokom obrazovanju dijagnosticirao plagijat. Đikić od Plenkovića traži da pošalje javnu i glasnu poruku o nultoj toleranciji na plagiranje u Hrvatskoj, podsjećajući ga da kao premijer ima šansu i odgovornost biti prvi političar u Hrvatskoj koji će početi rješavati taj ozbiljan problem

Plenković je, podsjetimo, u povodu slučaja ministra Barišića poručio da se zapravo slaže s Đikićem, ali ministra Barišića svejedno neće smijeniti.

'Ovo je politički posao. Je li tako? Jesam li ja dobio izbore, postao predsjednik Vlade, imam pravo birati ministre, dobio 91 glas ovdje (u Saboru, op. a.)? Apsolutno, i gospodin Đikić ima pravo, ali ja sam taj koji donosim svoje političke odluke i političke odabire, i iza njih stojim. Mislim da je to ključna poruka koja je najvažnija. A temu koja nije toliko bitna za sudbinu Hrvatske ću tretirati onako kako to ja smatram da treba', kazao je Plenković novinarima u Saboru.

Za razliku od premijera, Đikić smatra da je tema akademske čestitosti i vjerodostojnosti bitna za sudbinu Hrvatske. U današnjem pismu, adresiranom na Plenkovića i predsjednika Sabora Božu Petrova, Đikić upozorava da je plagiranje proširena i opasna prijetnja hrvatskom društvu.

'U zadnjih tjedan dana upoznat sam s mnogim slučajevima u kojima su građani Hrvatske prikupili i poslali konkretne i provjerene informacije u institucije odgovorne za sankcioniranje plagiranja. Službeni odgovori na konkretne slučajeve u velikoj većini izostaju, za počinitelje posljedica nema, a oni koji prijavljuju plagijatore budu izolirani, medijski napadani, kažnjavani ili sprječavani u profesionalnom napredovanju.

Trenutačna situacija sve više sliči karcinomu koji se širi i razara vrijednosti koje mladi u Hrvatskoj trebaju za budući život i rad, poput: pravednog nagrađivanja rada, stjecanja uvjeta za napredovanje, odgovornosti za učinjeno, slobode izražavanja, te europskih standarda u politici i društvu. Dijelom zbog toga mnogi mladi stručnjaci, a i cijele obitelji s djecom, odlaze u druge zemlje', poručio je Đikić.

'Plagijatori svih boja na najodgovornijim funkcijama'

Realnost je takva, nastavlja hrvatski znanstvenik s američkom adresom, da plagijatori svih boja (od raznih političkih stranaka do nestranačkih dužnosnika) danas službeno rade na nekim od najodgovornijih javnih funkcija u Vladi, Saboru, sudstvu, sveučilištima, školama, bolnicama i drugim institucijama u Republici Hrvatskoj.

Plagiranje ne poznaje granice i šteti razvoju svake institucije u kojoj se tolerira. Stoga Vam, još jednom, upućujem osobni apel da pošaljete JAVNU i GLASNU PORUKU O NULTOJ TOLERANCIJI na plagiranje u Republici Hrvatskoj. Jasno je da Vi niste odgovorni za takvu proširenost plagiranja u Hrvatskoj, ali Vi imate šansu (i odgovornost) biti prvi političar u Hrvatskoj koji će početi rješavati taj ozbiljan problem Hrvatske.

'Vrijeđanje znanstvenika koji svoj posao obavljaju odgovorno i časno'

Takva poruka i predanost promjenama u društvu svojim dugoročnim značajem je važnija od mnogih drugih političkih rasprava. Zapitajte se tko će voditi HEP za 10 godina, ako najkvalitetniji mladi stručnjaci napuste Hrvatsku zbog plagijatora i gore spomenutih erozija našeg društva?' navodi Đikić.

Kolika je moralna kriza vodećih osoba u znanosti u RH vidi se, nastavlja, i u ovoj izjavi: U Hrvatskoj su ionako svi u sukobu interesa.

'To su riječi rektora Splitskog sveučilišta Šimuna Anđelinovića kojima javno pokušava braniti ministra Barišića od novih optužbi o njegovu djelovanju u Ministarstvu znanosti. Radi se o potpisivanju odluka od strane ministra o dodjeli financijskih potpora nizu projekata u kojima je i sam sudjelovao što je primjer sukoba interesa. Još jedno od ministrovih djela koje će negativno utjecati na znanost, a ovom izjavom splitskog rektora vrijeđaju se direktno znanstvenici koji svoj posao obavljaju odgovorno i časno u Republici Hrvatskoj', upozorava Đikić. Pismo u cijelosti možete pročitati ovdje.