ZAVRŠILA BAJKA

Mala 'furija' rutinski iz Varaždina u Dansku

12.10.2010 u 17:55

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija u Varaždinu nije pozlatila svoj kvalifikacijski put i drugim porazom od renomiranih Španjolaca se oprostila od nastupa na završnici u Danskoj. Nakon 2:1 u Burgosu izabranici Luisa Mille prolaz su potvrdili i uzvratu sa 3:0

Nije počelo dobro. Već u 12. minuti Ivan Rakitić je izgubio svijest nakon jednog nenamjernog udarca i morao je napustiti teren. Prije toga je propustio prvu veliku priliku na dvoboju. U ostatku poluvremena Španjolci su zauzeli sredinu terena i nade više od 8.000 gledatelja na životu je držao odlično raspoloženi Ivan Kelava. Svoju 'mušteriju' Dinamov vratar je našao u Valencijinoj zvijezdi Ivanu Mati  kojemu je obranio i jedan klasični zicer sa 10 metara. Nisu ni Hrvati u tih pola sata bili nevidljivi, ali 'furija' je ostavila puno bolji dojam.

Što god da su se domaćini dogovarali u svlačionici na poluvremenu, urodilo je plodom. U nastavak je Ladićev sastav ušao puno žustrije i odlučnije i počeo nizati izgledne situacije pred vratarom De Geom, inače jednim od najperspektivnijih golmana svijeta. Ante Vukušić je promašio sjajnu priliku glavom, a nedugo zatim je i Mirko Oremuš zabio, no euforiju u baroknom gradu opravdano je zaustavio sudac Collum koji je primijetio igranje rukom perspektivnog Hajdukovca.

Kad se već činilo da su gosti 'na konopcima', dogodio se prijelomni trenutak. Mata je u 67. minuti iz kornera prebacio čitav peterac i loptu je s druge stative u gol rutinirano zakucao Dominguez. Hrvati su nakon toga protestirali kod suca zbog prekršaja na Kelavi, ali to je rezultiralo žutim kartonom Lovrena, a par minuta kasnije Lovren je dobio i drugi žuti karton i nade u čudo su se ugasile. Hrvatska zaista nije imala sreće u ždrijebu, nakon osvojenog prvog mjesta u skupini naletjeli na protivnika koji će u Danskoj biti među najvećim favoritima za naslov. Na kraju dvoboja živci su popucali i navijačima koji su gađali protivnike kovanicama, ali i igračima koji su od 88. do 90. zabili još dva gola (Lopez i Jeffren) i na kraju upisali uvjerljivu pobjedu.

Ukupan dojam mladih Hrvata u ovim kvalifikacijama vrlo je dobar, ali Thiago, Krkić (kojega je publika vrijeđala zbog srpskog porijekla), Mata, De Gea i društvo zasluženo idu dalje. Slabiji dojam ostavili su tek nervoznim ponašanjem kojim su pojedinci u njihovim redovima na isteku dvoboja dodatno potencirali ionako napetu atmosferu na navijačkoj tribini.

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 0-3 (0-0)

Strijelci: 0-1 Dominguez (67), 0-2 Lopez (89), 0-3 Jeffren (90+1).

Gledatelja: 7.000

Sudac: Collum (Škotska)

HRVATSKA: Kelava, Vida, Jozinović (Tomečak, 69), Perišić, Maloča, Lovren, Ademi, Badelj (Šimić, 71), Jajalo, Rakitić (Oremuš, 14), Vukušić

ŠPANJOLSKA: De Gea, Azpilicueta, A. Dominguez (Botia, 90), San Jose, Ruiz, Ruben Perez (Fontas, 76), Thiago, Parejo, Krkić (Jeffren, 62), Mata, A. Lopez