PREVENCIJA HIPERTENZIJE

Zašto je važno redovito mjeriti krvni tlak

12.11.2014 u 21:00

Bionic
Reading

Povišen krvni tlak ili hipertenzija jedan od glavnih uzroka smrtnosti u svijetu i peti najčešći uzrok smrti u Hrvatskoj u 2013. Poznat je i kao tihi ubojica jer u većini slučajeva godinama ne uzrokuje nikakve tegobe dok pritom oštećuje vitalne organe i njihovu funkciju. Ovaj zdravstveni problem bit će glavna tema simpozija Kontrola krvnog tlaka - ključan čimbenik u prevenciji kardiovaskularnih bolesti u organizaciji tvrtke Medikor koji će 14. studenog u MSU-u okupiti brojne domaće i inozemne stručnjake

Kardiovaskularne bolesti, uključujući moždani udar, glavni su uzročnik smrtnosti u Europi, a budući da su hipertenzija ili visok krvni tlak i fibrilacija atrija, oblik neregularnog srčanog ritma, dva najvažnija faktora rizika za dobivanje moždanog udara, važno je otkriti ih na vrijeme, što se može redovitim mjerenjem krvnog tlaka i srčanog pulsa.
Povišen krvni pritisak najčešće se otkriva kada su simptomi koji upućuju na vrlo visok porast tlaka ili oscilacije u njemu već izraženi. Ili se već osjećaju posljedice koje povišeni krvni tlak može uzrokovati na drugim organima: očima, bubrezima, krvnim žilama, srcu i mozgu. Osobe koje imaju povišeni krvni tlak najčešće osjećaju glavobolju na području zatiljka, vrtoglavicu, umor, pospanost, zujanje ili šum, odnosno pucketanje u ušima, nestabilnost pri hodu.

Krvni tlak

Normalne vrijednosti krvnog tlaka su od 120/80 mmHg do 140/90 mmHg. Kada 'gornja' vrijednost (sistolički krvni tlak) prijeđe 140, a 'donja' (dijastolički krvni tlak) 90, smatra se da je tlak povišen, a te se vrijednosti s godinama povećavaju. Kod šezdesetogodišnjaka gornji krvni tlak je uobičajeno 140, a kod osamdesetogodišnjaka 160 mmHg.


Mjerenje krvnog tlaka pomaže u ranom otkrivanju hipertenzije

Istraživanja pokazuju da je kod velikog broja pacijenata povišen krvni tlak nedovoljno kontroliran, a njegova kontrola predstavlja značajan problem u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Mjerenje krvnog tlaka na svim razinama zdravstvene zaštite, od liječnika, preko ljekarnika, pa sve do samostalnog mjerenja pacijenta kod kuće može pomoći u ranom otkrivanju hipertenzije te poboljšanju njezine kontrole.

Hipertenzija i važnost redovite kontrole krvnog tlaka bit će glavna tema simpozija Kontrola krvnog tlaka - ključan čimbenik u prevenciji kardiovaskularnih bolesti u organizaciji Medikora na kojem će o arterijskoj hipertenziji govoriti prof. dr. Vesna Šerić, dr. med i prof. dr. B. Jelaković, dr. med. i predsjednik Hrvatskog društva za hipertenziju. Čak dva predavanja održati će prof. Paul Padfield iz Britanskog društva za hipertenziju. Prof. Padfield podijelit će svoja saznanja i stavove Britanskog društva za hipertenziju kao i praksu iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Alarmantni podaci

Hrvatski zavod za javno zdravstvo iznio je alarmantne podatke o raširenosti kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj, o čemu će na predavanju progovoriti prim. Verica Kralj. Kardiovaskularne bolesti su glavni uzrok smrti u gotovo svim zemljama svijeta. U Hrvatskoj su kardiovaskularne bolesti također vodeći uzrok smrti s udjelom od 48,1% u ukupnom mortalitetu 2013. godine. Uzrok su smrti 54,3% umrlih žena i 41,8% umrlih muškaraca. Arterijska hipertenzija je glavni neovisni čimbenik rizika za kardiovaskularne bolesti i zasebna bolest. Zato je vrlo važno osvijestiti javnost o značaju prevencije i redovitog mjerenja krvnog tlaka.

Mnogi ljudi pogrešno vjeruju da tlak trebaju kontrolirati isključivo starije osobe. Međutim, tlak potrebno kontrolirati i u mlađoj dobi, a to se pogotovo odnosi na osobe koje imaju problema s povišenom težinom i u rizičnoj su skupini za visok krvni tlak i opasnost od moždanog i srčanog udara.

No kod kontrole krvnog tlaka ne treba se orijentirati isključivo na odlazak kod liječnika. Bilo bi dobro da svako kućanstvo ima barem tlakomjer koji može koristiti cijela obitelj. Mjerenje tlaka kod kuće ima i svojih prednosti u odnosu na mjerenje u liječničkoj ordinaciji jer nema sindroma 'bijele kute'. Čest je slučaj da se kod nekih osoba prilikom pregleda u liječničkoj ordinaciji može izmjeriti povišen krvni tlak uzrokovan nervozom i uzbuđenjem, a da većina kasnijih mjerenja kod kuće pokaže normalan tlak. Vjerojatno je kod tih osoba povišen krvni tlak i pri uzrujavanju, na poslu, svađi a takvih je situacija u današnje vrijeme u izobilju. Taj je fenomen poznat odavno u medicinskoj praksi i naziva se fenomenom bijele kute, a o njemu će simpoziju Kontrola krvnog tlaka govoriti cijenjeni stručnjaci iz ovog područja, dr. Pećin iz KBC Zagreb te prof. Paul Padfield iz Britanskog društva za hipertenziju.

Mjerenje krvnog tlaka kod kuće stoga je jedna od ključnih metoda u prevenciji kardiovaskularnih bolesti pri čemu je najvažnija preciznost i kvaliteta tlakomjera kojim se provode mjerenja te da je korisnik educiran kako pravilno mjeriti krvni tlak. Najvažnija prednost mjerenja tlaka kod kuće je mogućnost višestrukih mjerenja i dobivanja srednje vrijednosti tlaka u određenom vremenu, što povećava pouzdanost izmjerene vrijednosti i omogućava bolju procjenu rizika. Medikor je izradio Omron dnevnike za mjerenje tlaka u koje korisnici mogu zapisivati izmjerene vrijednosti krvnog tlaka Omron tlakomjerom i predočiti ih svome liječniku.

Osvješćivanje javnosti također ima vrlo značajnu ulogu u prevenciji hipertenzije. 'Medikor je vrlo angažiran u osvješćivanju javnosti o važnosti mjerenja krvnog tlaka i srčanog pulsa u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Intenzivno radimo na promociji važnosti brige o vlastitom zdravlju i samokontroli zdravstvenog stanja ne samo kod liječnika već i kod kuće. Redovito sudjelujemo u javnozdravstvenim akcijama poput mjerenja krvnog tlaka tlakomjerima Omron u domovima zdravlja, a ove smo godine osmislili Medikor - stanicu za provjeru zdravlja kojom smo pokrenuli vlastiti projekt provjere zdravstvenog stanja u ljekarnama koji uključuje mjerenje krvnog tlaka i srčanog pulsa te mjerenja težine i udjela masnog tkiva u tijelu. Osim toga, 14. studenog u Muzeju suvremene umjetnosti organiziramo simpozij Kontrola krvnog tlaka - ključan čimbenik u prevenciji kardiovaskularnih bolesti za liječnike, ljekarnike i medicinske sestre te njime zaokružujemo uspješnu godinu iza nas. Na simpoziju smo okupili niz stručnjaka iz područja kardiovaskularnih bolesti koji će raspravljati o tome kako redovito mjerenje krvnog tlaka i srčanog pulsa može pomoći u boljim kliničkim ishodima te koliko je važno mjerenje krvnog tlaka na svim nivoima zdravstvene zaštite', rekla je Iva Kovačević Pihler, zamjenica direktora Medikora.

Mjerenje krvnog tlaka u ljekarnama

Mnogi ne znaju da se krvni tlak može izmjeriti i u većini ljekarni. Medikor stanice za provjeru zdravlja služe za provjeru zdravstvenog stanja u ljekarnama, a mjerenja uključuju mjerenje krvnog tlaka i srčanog pulsa digitalnim tlakomjerom Omron te mjerenja težine i udjela masnog tkiva u tijelu dijagnostičkom vagom Omron. Ako su rezultati mjerenja izvan normalnih vrijednosti, pacijent se usmjerava na pregled k liječniku.