IZVJEŠTAJ EY-A

Farmaceutski sektor čeka val preuzimanja i spajanja

31.05.2016 u 08:56

Bionic
Reading

Farmaceutskom sektoru predstoji intenzivno razdoblje spajanja i akvizicija u godinama koje slijede, premda kompanijama Pfizer i Allegan nedavno nije pošlo za rukom planirano povezivanje, pokazala je studija konzultantske tvrtke EY

‘Svjedočit ćemo velikoj razini ulaganja i prodaja u farmaceutskom sektoru u idućim godinama’, kazao je Gerd Stuerz, analitičar u EY-u, tvrtki za korporativno savjetovanje.

U travnju su Pfizer i Allergan odustali od 160 milijardi dolara vrijednog povezivanja, kojim bi nastao novi svjetski lider u farmaceutskoj industriji i time pretekao švicarskog diva Novartisa, zato što američke vlasti ulažu velike napore u sprečavanje spajanja kompanija kojima se nastoji izbjeći plaćanje poreza.

To vjerojatno ipak neće označiti kraj vala značajnijih spajanja u tome sektoru, kažu u EY-u.

‘Kompanije će rasprodati cijele odjele ili kupiti nove u cilju jačanja svojih pozicija’, kazao je stručnjak Siegfried Bialojan.

Suočene s oštrom konferencijom, za mnoge kompanije je sada ključan rast ostvariv pomoću vanjskih snaga. ‘Farmaceutske grupe mogu brzo prezentirati inovacije samo ako kupuju one izvana’, mišljenja je Bialojan.

Nakon rekordne 2014. godine na planu spajanja i akvizicija u farmaceutskom sektoru, 2015. bi bila još i bolja da se povezivanje Pfizera i Allergana uspješno realiziralo.

Bialojan je procijenio da bi ukupna tržišna vrijednost sporazuma o spajanju i akviziciji uskoro mogla doseći oko 200 milijardi dolara godišnje.

Mnoštvo velikih sporazuma potpisano je posljednjih godina. Nakon neuspjele kupnje Allergana, Pfizer je nedavno objavio da planira za više od pet milijardi dolara kupiti Ancor Pharmaceuticals, koji je specijaliziran za lijekove za ekceme. Također je iskazao interes za Medivation, biotehnološku tvrtku sa sjedištem u Kaliforniji, specijaliziranu za liječenje karcinoma, a na koju su 'bacile oko' također francuska grupa Sanofi i američki Amgen.

Nadalje, u SAD-u su Abbott Laboratories i St. Jude Medical, vodeći proizvođači uređaja za potrebe kardiologije, najavili 25 milijardi dolara 'teško' spajanje kako bi se bolje usmjerili sve većoj razini kardiovaskularnih oboljenja u starijoj populaciji.

Njemački farmaceutski i kemijski div Bayer ponudio je, pak, 62 milijarde dolara za američki Monsanto, koji je zasad odbio tu ponudu.