Ukrajina će od saveznika tražiti dodatnih 20 milijardi dolara vojne pomoći kako bi zadržala trenutnu prednost na bojištu u odnosu na Rusiju, rekao je izvor iz ukrajinskog obrambenog sektora
Zahtjev će biti predstavljen sljedećeg četvrtka na sastanku Kontaktne skupine za obranu Ukrajine, saveza više od 50 država poznatog i kao skupina iz Ramsteina, u okviru kojeg saveznici koordiniraju vojnu i financijsku pomoć Kijevu, piše Reuters.
‘Pred nama je razdoblje od šest do devet mjeseci tijekom kojeg imamo priliku ostvariti prednost na bojištu. To zahtijeva hitno ubrzanje financiranja’, rekao je izvor.
Rusko napredovanje na bojišnici ove je godine usporilo, a prošlog je mjeseca praktički zaustavljeno. Ukrajinski napadi bespilotnim letjelicama srednjeg dometa pritom su ozbiljno narušili ruske opskrbne i logističke pravce prema prvim crtama bojišta. Istodobno, ukrajinski udari dronovima dugog dometa nanose značajnu štetu ruskom energetskom sektoru.
Ruski predsjednik Vladimir Putin prošlog je tjedna ustvrdio da ruske snage i dalje svakodnevno napreduju na bojištu te da ruskom gospodarstvu ne prijete ozbiljni rizici. Ipak, priznao je da ukrajinski napadi uzrokuju štetu.
Prema riječima izvora, od pojedinih saveznika tražit će se doprinos između dvije i šest milijardi dolara kako bi se dosegnuo cilj od ukupno 20 milijardi dolara. Sredstva bi mogla biti osigurana kroz izravnu pomoć ili zajmove.