SUKOB NA ISTOKU ZEMLJE

U Ukrajini se broje mrtvi i ranjeni

13.04.2014 u 13:18

  • +19

Ukrajina

Izvor: Reuters / Autor: Maks Levin

Bionic
Reading

U 'antiterorističkoj operaciji' koju su u subotu pokrenule snage proeuropske vlade u Ukrajini protiv naoružanih proruskih ustanika na istoku zemlje bilo je 'mrtvih i ranjenih s obje strane', izjavio je ukrajinski ministar unutarnjih poslova Arsen Avakov

'S naše strane je ubijen časnik sigurnosnih službi', napisao je Avakov na stranici Facebooka, spominjući i pet ranjenih među lojalistima. 'Među separatistima neodređeni je broj žrtava', dodao je ministar.

Avakov je ranije na svom Facebook profilu objavio da jezapočela antiterorističku akciju u Slavjansku.

'Postrojbe svih snaga u zemlji sudjeluju. Nek' nam Bog pomogne', napisao je ministar.

Avakov je dodatno poručio svim civilima da napuste središte grada.

Sukobi u Ukrajini

'Prenesite to svim civilima: neka napuste središte grada, ne izlaze iz svojih domova, neka se drže podalje od prozora', prenijela je ukrajinska novinska agencija Interfax Avakove riječi.

Kerry prijeti Rusiji 'dodatnim posljedicama

Američki državni tajnik John Kerry upozorio je u subotu ruskog kolegu da će se Moskva morati suočiti s 'dodatnim posljedicama' ako ne popusti napetost sa susjednom Ukrajinom te ako se ruske postrojbe ne povuku s granice.

U telefonskom razgovoru s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovim, Kerry je 'jasno kazao da će ako Rusija ne poduzme mjere za smanjenje napetosti i povlačenje svojih postrojbi s granice s Ukrajinom, biti dodatnih posljedica', kazao je visoki dužnosnik State departmenta.

Upozorenje je dato pošto je Washington najavio sankcije protiv šest dužnosnika s Krima, među kojima je zamjenik premijera koji je olakšao organiziranje referenduma na Krimu i tvrtke za opskrbu plinom, osumnjičene da prijete 'miru i stabilnosti u Ukrajini'.