ABNORMALNO

Splitski studenti očajni: Cijene stanova su apsurdne. Najam je mnogima apsolutno nedostižan

21.08.2025 u 07:47

Bionic
Reading

Kako se bliži listopad i početak akademske godine, studenti u Splitu suočavaju se s ozbiljnim problemom – nedostatkom pristupačnog smještaja. Na tržištu najma prevladavaju oglasi u kojima se za tek 25 kvadrata traži i do 650 eura mjesečno, što je za mnoge apsolutno nedostižno

Ponuda malih stanova po cijeni od nekoliko stotina eura više nikoga ne iznenađuje, ali za studente to znači dodatni stres i financijski teret. Mnogi studenti svjedoče da su se cijene u posljednjih nekoliko godina udvostručile ili čak utrostručile, a najam ispod 450 eura gotovo je nemoguće pronaći, piše Danas.hr.

„Užasno su skupi. Ja sam, hvala Bogu, imala sreće pa imam gdje biti ovdje, ali znam da se svi žale da se ne može naći čak jednosoban stan ispod 450 eura,“ istaknula je Josipa, studentica iz Knina.

Abnormalno visoke cijene

Velik broj mladih uz pomoć roditelja uspijeva pokriti troškove, no mnogi su prisiljeni raditi uz studij kako bi preživjeli. „Jako je teško naći stan u Splitu. Ima par stranica koje objavljuju te stanove, ali cijene su apsurdne, abnormalno velike – posebno za nas koji radimo sezonu i želimo ostati,“ rekao je Roko iz Zadra.

Potražnju, osim studenata, povećavaju i mlade obitelji koje traže dugoročni najam, što dodatno gura cijene prema gore.

Povijesne razine cijena

Prema riječima agenata, iznosi koje vlasnici traže dosegli su povijesne razine. „Garsonijeru više ne možete naći ispod 500 eura. Jednosobni stanovi su između 600 i 650, dvosobni od 700 do 750, a trosobni 800 eura i više. To su za naš standard stvarno visoke cijene i nadam se da ne bi trebale ići više,“ naglasila je Jasminka Biliškov, vlasnica splitske agencije za nekretnine.

U studentskom domu mjesta je za 1.193 studenta, od čega će njih 450 dobiti subvenciju od 100 eura. Ipak, čak 1.736 mladih mora pronaći smještaj na privatnom tržištu.

Studentski centar pokušava pomoći

Kako bi olakšali potragu, Studentski centar Split pokrenuo je online oglasnik stanova. „Ono što smo mi kao Studentski centar mogli napraviti jest izraditi jedan internetski Oglasnik stanova, gdje studentima nudimo mogućnost pronalaska stanova bez plaćanja agencijske provizije, kao i opciju da pronađu cimera,“ objasnio je Marijan Bašić, pomoćnik ravnatelja SC-a.

U domu su cijene značajno niže i kreću se između 65 i 105 eura mjesečno, dok privatni iznajmljivači slobodno određuju cijene prema potražnji.

Potreba za regulacijom tržišta

Stručnjaci upozoravaju da Hrvatska nema dovoljno mehanizama za kontrolu tržišta najma. „Nemamo registar podstanara, odnosno evidenciju o potrebama za podstanarstvom. Nemamo projekte za priuštivo stanovanje i nemamo evidenciju porezne uprave koliko se stanova iznajmljuje u najmu preko firmi, a koliko preko građana,“ poručila je Hana Matić, potpredsjednica Udruge „Spasimo male obiteljske iznajmljivače“.

Do početka akademske godine ostalo je nešto više od mjesec dana, a cijene i dalje neumoljivo rastu.