Američki predsjednik Barack Obama sastao se sa svojim savjetnicima za nacionalnu sigurnost koji su ga informirali o stanju u Iraku te o strategiji za borbu protiv gerilaca Islamske države
Obama je ponovio da SAD snažno podupire iračkoga premijera Haidera al-Abadija, objavila je Bijela kuća nakon tog sastanka na kojem je sudjelovalo 25 savjetnika, među ostalima i potpredsjednik države Joe Biden, državni tajnik State John Kerry, ministar obrane Ash Carter te general Lloyd Austin iz glavnog stožera američke vojske.
Sjedinjene su Države zabrinute zbog opasnosti od sektaškog nasilja u Ramadiju, glavnome gradu pokrajine Anbara u kojoj su Suniti u većini jer je nužno koristiti se šijitskim milicijama za pokušaj preuzimanja toga grada iz ruku Islamske države.
Bijela je kuća objavila da je Obama pozdravio odluku iračkoga vijeća ministara da se ubrza obuka i opremanje lokalnih plemena u koordinaciji s vlastima u Anbaru.