neslužbeno

Otkriveno gdje se nalazi server s kojeg dolaze poruke o bombama

27.04.2026 u 17:01

Bionic
Reading

Prema neslužbenim informacijama Jutarnjeg lista, istragom koju provodi policija i Sigurnosno-obavještajna agencija utvrđeno je da se server s kojih poruke dolaze nalazi u jednoj baltičkoj državi, no i dalje se pokušava doći do IP adrese, što je iznimno teško

Sugovornici Jutarnjeg tvrde da su osobe koje šalju ove poruke mogle potpuno anonimno zakupiti server u jednoj od baltičkih država s kojeg se šalju poruke, dok se one nalaze u bilo kojoj državi svijeta, pa i Hrvatskoj.

Moguće je, ističu, da iza svega stoji jedan ili dva pojedinca koji su formirali AI agenta koji je detektirao mail adrese svih škola, vrtića, trgovačkih centara i drugih institucija u Hrvatskoj te na iste šalje prijeteće poruke. U tom slučaju formiran je autonomni servis za beskonačno slanje ovih poruka. Zbog svega toga potpuno su jasna upozorenja stručnjaka za IT sigurnost da bi istraga mogla trajati i mjesecima i upitno je hoće li na kraju rezultirati uhićenjima počinitelja.

Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
  • Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
  • Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
  • Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
  • Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
  • Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi
Gimnazija u Dubrovniku dobila je dojavu o bombi Izvor: Cropix / Autor: Božo Radić

Bez obzira na to tko šalje ove poruke, ova operacija već je prouzročila posljedice slične terorizmu, tvrdi Ante Letica, bivši voditelj operacija u Sigurnosno-obavještajnoj agenciji.

Ako je riječ o ozbiljnijoj obavještajnoj operaciji, moguće je da napadači žele provjeriti način funkcioniranja rada policije, te prouzročiti zamor kod policije jer sve ima i oblik psihološke operacije.