Hrvatska ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i 16 korisnika iz Bosne i Hercegovine potpisali su u petak ugovore vrijedne pet milijuna eura za ublažavanje i prilagodbe klimatskim promjenama u susjednoj zemlji.
Projekti će se provoditi u više županija i općina, uključujući Zapadnohercegovačku, Hercegbosansku, Posavsku, Hercegovačko-neretvansku, Središnju Bosnu, Zeničko-dobojsku, Tuzlansku, Sarajevsku županiju te gradove Banja Luku, Derventu, Prijedor, Brod i Brčko distrikt.
Usmjereni su na poboljšanje energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije, a financiraju se sredstvima od prodaje emisijskih jedinica stakleničkih plinova putem dražbi u Hrvatskoj od 2021. do 2025. godine.
„Riječ je o vrlo vrijednim projektima koji se odnose na energetsku učinkovitost, korištenje obnovljivih izvora energije, zelenu arhitekturu, parkovnu arhitekturu, a u vezi je sa zaštitom naših najvrijednijih prirodnih resursa i s provedbom zelene tranzicije koja je u srcu i energetske tranzicije“, izjavila je ministrica Vučković na potpisivanju ugovora u Čapljini.
Hrvatski ministar turizma i sporta Tonči Glavina najavio je nastavak potpore BiH i tamošnjim Hrvatima i kroz razvoj novih turističkih projekata.
"Postoji jako veliki prostor u kojem možemo pomoći, stvoriti dodatne motive, dolaske i realizaciju većeg broja turističkih dolazaka i noćenja upravo ovdje na ovom području ... državljana Hrvatske koji jako puno putuju, a ovdje vidimo jedan jako dobar i kvalitetan turistički razvoj", rekao je Glavina.