Danas u 19 sati Steve Jobs je istupio na podij na još jednoj godišnjoj Appleovoj konferenciji WWDC. Kako smo i očekivali, jedan od najvećih noviteta je nova verzija iPhonea. Konferenciju smo pratili uživo na ovom mjestu, a ispod možete pročitati naše dojmove
20:55 - I to je sve. Uz zahvale ekipi koja je radila na iPhoneu 4, Steve Jobs se oprostio od publike na WWDC-u. Hvala na praćenju ovog prijenosa!
Što se tiče dostupnosti, iPhone 4 stiže 24. lipnja u SAD, Francusku, Njemačku, Veliku Britaniju i Japan, a u srpnju još u 18 zemalja.
20:42 - Konačno je došao red i na cijene. U SAD-u iPhone 4 sa 16 GB memorije koštati će 199 dolara, verzija sa 32 GB 299 dolara, dok će stari iPhone 3GS koštati 99 dolara.
20:32 - Nakon podulje priče o Appleovom sustavu za mobilno oglašavanje iAd, stiže još jedna zanimljiva opcija u vezi iPhonea - video poziv putem kamere na prednjoj strani uređaja (da, i to postoji), koji radi samo preko WiF-ija, a za korištenje nije potrebno nikakvo dodatno poštimavanje.
20:15 - Još jedna novost na iPhoneu je iBooks; aplikacija za čitanje i kupovinu knjiga koju poznajemo sa iPada bit će dostupna i na iPodu te iPhoneu, i sinkronizirat će se na sva tri uređaja.
Apple je odlučio promijeniti ime operativnom sustavu na kojemu radi iPhone i iPad. On će se odsad zvati iOS, a nova verzija je iOS 4. O njemu smo već pisali, a najvažnija novost koju donosi je multitasking, odnosno mogućnost pokretanja više aplikacija istovremeno.
20:03 - Obzirom da nova kamera snima HD video u razlučivosti 720p, Apple će odsad s iPhoneom isporučivati aplikaciju iMovie, koja omogućuje jednostavno snimanje i editiranje video isječaka.
Kamera ima razlučivost pet megapiksela, poseban senzor koji omogućuje bolje fotke u uvjetima loše rasvjete, te peterostruki digitalni zum.
19:50 - Hardverski, novi iPhone je zvijer. Pokreće ga A4 čip, otprije poznat iz iPada. Većinu unutrašnjosti iPhonea zauzima ogromna litij-ionska baterija koja, tvrdi Apple, nudi više autonomije no ona u iPhoneu 3GS - 300 sati na čekanju, 10 sati gledanja videa, 7 sati razgovora. Također, Apple je u novi iPhone dodao i žiroskop, koji će omogućiti još zanimljivije aplikacije i igre.
Kao što se očekivalo, iPhone 4 ima i bolju kameru s LED bljeskalicom. Tu je i IPS zaslon dijagonale 3.5 inča i razlučivosti 960x640 pri nevjerojatnih 326 piksela po inču, s kontrastom od 800:1.
I, novi iPhone je tu. U metalnom kućištu, koristi dijelove kućišta kao antene, što ga čini tanjim no ikad - 24% tanjim od iPhonea 3GS!
19:27 - Nakon još par demoa, konačno ono što najviše čekamo: Steve Jobs je ponovo na pozornici i priča o iPhoneu. Počeo je sa jednom zanimljivosti: Apple je developerima aplikacija za iPhone dosad isplatio jednu milijardu dolara!
Momci iz Zynge upravo su predstavili Farming - mobilni pandan Farmvillea koji radi na iPhoneu!
19:20 - Sada je red na prezentacije partnera; tu su momci iz Netflixa (streaming video servisa kojeg kod nas nema) te Zynge, tvrtke koja stoji iza Farmvillea.
19:14 - Priča o iPadu završila je neočekivano brzo; od noviteta, aplikacije iBooks dobit će pregled PDF dokumenata te mogućnost zapisivanja bilježaka. Nakon iPada, Steve se okrenuo hvali web standarda HTML5, te ogromnoj količini aplikacija koje developeri prijavljuju u Apple App Store - čak 15000 svaki tjedan.
Ovo smo već znali, no Steve se jednostavno morao pohvaliti dobrom prodajom iPada. Apple ih je dosad prodao dva milijuna; još nevjerojatnije zvuči činjenica da se jedan iPad proda svake 3 sekunde.
19:00 - I, evo ga: Steve Jobs je na pozornici. Zahvalio se prisutnima na rasprodanoj konferenciji, i našalio na račun činjenice da Apple jednostavno ne može pronaći dovoljno veliku dvoranu za sve zainteresirane.
Svjetla u dvorani u centru Moscone su ugašena, svi iščekuju Stevea Jobsa koji će otvoriti konferenciju i, vjerujemo, predstaviti novi iPhone.
Nakon što se prototip novog iPhonea pojavio u jednom baru u SAD-u, a potom i u Vijetnamu, nije više tajna da Apple planira vrlo uskoro predstaviti nasljednika najpopularnijeg pametnog telefona na planetu. No, točne su specifikacije i detalji još uvijek nepoznati, a sve ćemo (vjerojatno) saznati danas oko 19 sati na Appleovom događaju Worldwide Developers Conference ili WWDC koji se održava u San Franciscu.