• Zadnja izmjena 15.11.2009 10:41
  • Objavljeno 14.11.2009 u 22:25
Edin Džeko Bruno Alves

Izvor: Reuters / Autor: -

Reprezentacija Bosne i Hercegovine na lisabonskom je Luzu odigrala jednu od dviju najvažnijih utakmica u svojoj mladoj povijesti. Domaćin je pogotkom Alvesa slavio sa 1:0, ali Ćirini igrači, iako su veći dio dvoboja bili u podređenom položaju, imaju za čime žaliti
Trenutak odluke

Igrači BiH su prije dvoboja u pomoć prizivali sve svoje bogove, ali sreća im je večeras okrenula leđa. Iskusni Blažević je protiv Portugalaca postavio jedinu logičnu početnu taktiku, BiH je stala u presing i domaćim haklerima onemogućavala lak pristup Hasagićevom golu. Nelogično je samo što je ponovno sjajnog Pjanića ostavio na klupi.

Dok je Bosni išlo, najbolji igrač bio je Senijad Ibričić, no presing je iscrpljujuća strategija i nakon 25 minuta gost je ostao bez snage. Povukli su obrambene linije i Nani i društvo brzo su osvojili ponuđeni prostor.

Jedini gol došao je u 31. minuti kada je Nani neometan centrirao s desne strane. Hasagić se uplašio igrača na prvoj stativi i branio bliži kut, no lopta je kroz njegov peterac došla do Bruna Alvesa (kojega Ibričić nije ispratio do kraja) i ovaj je lakoćom glavom doveo Portugal u vodstvo.

Ipak, izabranici Bosne i Hercegovine pronašli su novu snagu i ponovno hrabro stali bliže protivničkom golu. U zadnjih deset minuta došli su do dvije sjajne prilike, ali izjednačenje još nisu dočekali. Prvo je Salihović izvanredno pucao s lijeve strane, ali Eduardo je bio spreman na vrhunsku paradu,a u 43. minuti Ibričić je glavom nakon kornera pogodio gredu.

Prvu veliku priliku u nastavku imao je Liedson koji je majstorski prebacio svoga čuvara, ali u nastavku akcije i Hasagićev gol, da bi Decov udarac minutu kasnije sijevnuo pokraj stative.

Ćiro nije napravio nijednu izmjenu do posljednjih deset minuta, Pjanić je ušao tek u 87. Ipak, iscrpljeni 'zmajevi' odbijali su se predati i u zadnjih 15 minuta stvorili su tri lijepe prilike. Prvo je Džeko lijepo pucao nogom, a dvije minute prije kraja dva su puta pogodili okvir gola. Džeko glavom, a u nastavku akcije i Muslimović nogom. Šteta, hrabri susjedi su pred izuzetno teškim uzvratom u Zenici. Tamo će morati napasti, a Portugal je protiv momčadi otvorenog garda gotovo nezaustavljiv.

Za svojom reprezentacijom doputovalo je i pet tisuća Fanaticosa koji su potpuno nadglasali domaću publiku. U gradu nisu zabilježeni nikakvi incidenti.