Zinedine Zidane predstavljen je kao novi izbornik Francuske, a na prvoj konferenciji za medije otkrio je zašto se čak pet godina nije vraćao trenerskom poslu.
Legendarni Francuz, koji nije radio od odlaska iz Real Madrida, poručio je da je čekao samo jedan poziv: 'U posljednje četiri ili pet godina imao sam ponude klubova i sve sam ih odbio zbog francuske reprezentacije. Ovo je jedini posao koji sam želio nakon karijere u Real Madridu', rekao je Zidane.
Francuska je novog izbornika dobila nakon što je Didier Deschamps napustio funkciju, a Zidane je priznao da je već dugo sebe vidio u toj ulozi: 'Francusku reprezentaciju uvijek sam gledao iz perspektive navijača, ali i budućeg izbornika. Zato nisam prihvatio nijedan klub. Rekao sam sebi da je jedino što želim nakon Real Madrida - francuska reprezentacija', dodao je.
Zidane tvrdi da je imao velike projekte pred sobom, ali nijedan ga nije natjerao da promijeni odluku: 'Imao sam sjajne projekte i mogao sam ih raditi dvije ili tri godine. Ali nakon što je Deschamps početkom 2025. odlučio da će otići nakon sljedećeg Svjetskog prvenstva, već sljedeći dan bio sam potpuno uzbuđen zbog ideje da ga naslijedim. U veljači 2025. sastao sam se s predsjednikom i to nas je dovelo do ovoga', rekao je.
Predsjednik Francuskog nogometnog saveza Philippe Diallo otkrio je i rečenicu kojom ga je Zidane uvjerio da je spreman preuzeti momčad: 'Kada sam se sastao sa Zinedineom u veljači 2025., nakon Didierove objave, rekao mi je: Gospodine predsjedniče, znam kako pobjeđivati. Kada je to rekao, znao sam da ima želju i samopouzdanje za preuzimanje reprezentacije', rekao je Diallo.
Zidane preuzima Francusku nakon vrlo uspješne Deschampsove ere, u kojoj je reprezentacija osvojila Svjetsko prvenstvo 2018. i Ligu nacija 2021., a igrala je i finala Eura 2016. i Svjetskog prvenstva 2022. Ipak, Zidane najavljuje svoj put.
'Put momčadi i stil igre bili su veličanstveni. Bio sam ondje kao navijač i uživao sam, kao i svi drugi. Nema prigovora na ono što se dogodilo. Iskreno, mi ćemo stvari raditi drukčije. Didier Deschamps je Didier Deschamps. Laurent Blanc je Laurent Blanc. Zizou je Zizou. Pokušat ću raditi ono što znam', rekao je.
Ipak, naglasio je da ne želi potpuno rušiti ono što je Deschamps izgradio: 'Nije riječ ni o potpunom rezu. Želim zadržati kontinuitet kako bi francuska reprezentacija nastavila pobjeđivati', dodao je.
Zidane je odbacio i zabrinutost zbog toga što prvi put preuzima reprezentaciju, a ne klub: 'Nema straha. To je potpuno drukčiji posao od klupskog trenerskog posla. Ne plaši me. Imat ću ravnotežu između privatnog života i francuske reprezentacije. To mi savršeno odgovara', rekao je.
Posebno je zanimljiva njegova poruka onima koji se pitaju što je radio tijekom pet godina pauze: 'Nisam pet godina sjedio i vrtio palčeve. Gledao sam više utakmica nego dok sam trenirao Real Madrid. Pogledao sam ogroman broj utakmica. Puno sam pratio francusku reprezentaciju i tu postoji velik potencijal', zaključio je Zidane.
Prvi veliki izazovi stižu mu već u Ligi nacija, gdje Francusku čekaju gostovanja kod Turske i Belgije, a zatim domaće utakmice protiv Italije i Belgije.
