nakon derbija

Zbog ogromne bakljade, topovskih udara te ružnih povika oštro kažnjeni Hajduk i Dinamo!

22.12.2023 u 08:52

Nekoliko dana nakon najvećeg derbija hrvatskog nogometa, u kojem su Dinamo i Hajduk u sklopu 19. kola SuperSport HNL-a na Maksimiru odigrali 0:0, stigle su i kazne zbog ponašanja navijača

Naime, ružna skandiranja Torcide i BBB-a tijekom derbija te ogromna količina baklji koja je pala nedaleko terena, poprilično je koštala Hajduk i Dinamo. Naime, Hajduk mora iz blagajne izdvojiti 28.000 eura, a Dinamo nešto manje, 16.000 eura. Jesu li kazne realne i prevelike? Svoj komentar možete dati na Facebook stranici tportala.

Disciplinski sudac SuperSport HNL-a, Alan Klakočer, donio je odluke o kaznama iz utakmica 19. kola.

'HNK Hajduk se kažnjava zbog toga što je na prvenstvenoj utakmici 19. kola Dinamo – Hajduk navijačka skupina Torcida prije početka utakmice zapalila jednu baklju koja je bačena na tartan, u drugoj minuti zapaljeno je pet baklji, od kojih su dvije bačene na tartan, a tri u prostor za igru, zbog čega je došlo do prekida utakmice od 90 sekundi, u 24. minuti zapaljene su tri baklje i bačene na tartan stazu, u 30. minuti zapaljene su četiri baklje i bačene na tartan stazu, u 39. i 40. minuti zapaljene su po dvije baklje, sve bačene na tartan stazu, u 53. minuti zapaljena je jedna baklja, bačena na tartan stazu, u 54. minuti zapaljene su dvije baklje, od kojih je jedna bačena na tartan stazu, u 56. minuti zapaljena je jedna baklja bačena na tartan stazu, od 64. do 69. minute zapaljeno je više od sto baklji, od kojih je osamdesetak bačeno na tartan stazu te šest topovskih udara, u 73. minuti zapaljene su četiri baklje i aktiviran je jedan topovski udar, u 75. minuti zapaljene su tri baklje, bačene na tartan stazu, u 78. minuti zapaljena je jedna baklja, u 81. minuti zapaljeno je sedam baklji bačenih na tartan stazu, u 89. minuti zapaljene su tri dimne bombe i tri baklje bačene na tartan, u 93. minuti zapaljene su tri baklje bačene na tartan stazu i dvije rasprskavajuće petarde, u 95. minuti zapaljena je jedna baklja bačena na tartan stazu te je neposredno nakon utakmice zapaljeno četrnaest baklji, od kojih je deset bačeno na tartan, aktivirana su tri topovska udara i jedna rasprskavajuća petarda, čime su sve počinjeni neredi opisani i kažnjivi po čl. 66. st. 2. Disciplinskog pravilnika HNS-a, zbog čega se utvrđuje novčana kazna u iznosu od 20.000 eura', piše u priopćenju.

Dinamo - Hajduk 0:0, sažetak 17.12.2023. Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Croatel MAXSport

Također se detaljno navodi:

'Kažnjen je i zbog toga što su pripadnici gostujuće navijačke skupine Torcide istaknuli transparent “MO KO ŠI CA” unutar kojeg je natpis WHITE BOYS, u drugoj minuti skandirali 'Mrzim Dinamo, srpsko ime to', u četvrtoj minuti razvili jedanaest pojedinačnih zastava, na svakoj po jedno slovo koje čine riječi: MRZIM DINAMO, uz povremeno skandiranje “Mrzim Dinamo, srpsko ime to”, te u 73. minuti skandirali “Visoke peći potpaljujem ja, dva reda koksa, četiri purgera, purger se dere – aaa, bit će pečenja, radujem se jaaa”, čime je počinjen prekršaj iz članka 87. Disciplinskog pravilnika HNS-a, zbog čega se utvrđuje novčana kazna u iznosu od 10.000 eura, pa se na temelju odredbe članka 38. st. 1. DP HNS-a izriče ukupna novčana kazna u visini od 28.000 eura.'

Usprkos tome što je Torcida zasipala teren s više od stotinu baklji i Dinamo je dobio 'po džepu' zbog navijača:

'GNK Dinamo se kažnjava zbog toga što je na prvenstvenoj utakmici 19. kola Dinamo – Hajduk domaća navijačka skupina (BBB) zapalila u 10. minuti jednu baklju, u 17. minuti tri baklje i jednu petardu, u 18. minuti dvije baklje i jednu rasprskavajuću petardu, u 21. minuti jednu bljeskalicu i jednu baklju, u 45., 47. i 54. minuti zapaljene su po dvije baklje, u 70. minuti zapaljeno je najmanje četrdeset baklji, od kojih je pet bačeno na tartan stazu, te je u 79. minuti zapaljena je jedna baklja. Navijačka skupina Torcida prije početka utakmice zapalila je jednu baklju koja je bačena na tartan, u drugoj minuti zapaljeno je pet baklji, od kojih su dvije bačene na tartan, a tri u prostor za igru, zbog čega je došlo do prekida utakmice od 90 sekundi, u 24. minuti zapaljene su tri baklje i bačene na tartan stazu, u 30. minuti zapaljene su četiri baklje i bačene na tartan stazu, u 39. i 40. minuti zapaljene su po dvije baklje, sve bačene na tartan stazu, u 53. minuti zapaljena je jedna baklja, bačena na tartan stazu, u 54. minuti zapaljene su dvije baklje, od kojih je jedna bačena na tartan stazu, u 56. minuti zapaljena je jedna baklja bačena na tartan stazu, od 64. do 69. minute zapaljeno je više od sto baklji, od kojih je osamdesetak bačeno na tartan stazu te šest topovskih udara, u 73. minuti zapaljene su četiri baklje i aktiviran je jedan topovski udar, u 75. minuti zapaljene su tri baklje, bačene na tartan stazu, u 78. minuti zapaljena je jedna baklja, u 81. minuti zapaljeno je sedam baklji bačenih na tartan stazu, u 89. minuti zapaljene su tri dimne bombe i tri baklje bačene na tartan, u 93. minuti zapaljene su tri baklje bačene na tartan stazu i dvije rasprskavajuće petarde, u 95. minuti zapaljena je jedna baklja bačena na tartan stazu te je neposredno nakon utakmice zapaljeno četrnaest baklji, od kojih je deset bačeno na tartan, aktivirana su tri topovska udara i jedna rasprskavajuća petarda, čime su počinjeni neredi opisani i kažnjivi po čl. 66. st. 1., u svezi st. 5. istog članka Disciplinskog pravilnika HNS-a, zbog čega se utvrđuje novčana kazna u iznosu od 16.000 eura.

'Kažnjen je i zbog toga što su domaći navijači na sjevernoj tribini istaknuli transparent “BLUE LIONS”, na kojem je unutar slova “O” Keltski križ, prije početka utakmice skandirali “Ubij, ubij tovara, tovara“ te u trećoj minuti “Cigani, Cigani“, a u 9. minuti “Ubij, ubij tovara, tovara“. U 76. i 79. minuti navijači sa sjeverne tribine skandiraju “Ubij, ubij tovara, tovara“, čime je počinjen prekršaj iz članka 87. Disciplinskog pravilnika HNS-a, zbog čega se utvrđuje novčana kazna u iznosu od 12.000 eura, pa se na temelju odredbe članka 38. st. 1. DP HNS-a izriče ukupna novčana kazna u visini od 27.000 eura.'

Uz sve to dodajmo kako je puno maknju kaznu dobio i NK Osijek, također zbog navijača i baklji:

'NK Osijek se kažnjava jer su na prvenstvenoj utakmici 19. kola Osijek – Slaven Belupo, domaći navijači (Kohorta), smješteni na središnjem sektoru južne tribine, od 72. do 76. minute zapalili osam baklji i tri dimne kutije, čime su počinjeni neredi opisani i kažnjivi po čl. 66. st. 1., u svezi st. 5. istog članka DP HNS-a, te se temeljem istog propisa izriče novčana kazna u visini od 900 eura.'