• Zadnja izmjena 04.11.2009 08:32
  • Objavljeno 03.11.2009 u 22:45
Michael Owen, Nani, Manchester United-CSKA, Liga prvaka 2009-10

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

U utorak navečer odigrano je 4. kolo Lige prvaka za klubove iz skupina A, B, C i D. Chelsea je remijem u Madridu osigurao drugi krug natjecanja, nakon ludih 3:3 protiv CSKA-a to je ostvario i Manchester United, a nokaut rundu osigurali su i Bordeaux pobjedom u Münchenu, ze Porto koji je slavio na Cipru

Igrače, moskovskog CSKA nije se previše dojmio dugogodišnji niz nepobjedivosti Manchester Uniteda na Old Traffordu. Čak 22 utakmice bez poraza rezultat je vrijedan divljenja, no sir Alex Ferguson itekako je dobro znao da će netko dobrano ugroziti taj niz. Jedino je vjerojatno sumnjao da bi to mogao biti CSKA. Naime, Moskovljani u zadnje vrijeme igraju loše, rezultat ih ne mazi, Juande Ramos je dobio 'šimecki', a na njegovo mjesto sjeo je Leonid Slutski. Mnogi su već vidjeli punu mrežu golmana Akinfeeva. No, prevarili su se.

CSKA je odigrao izvrsnu utakmicu u Manchesteru. U prvom dijelu je vodio 1:0 i 2:1, imao više prilika, a premda manje loptu u nogama, imao je i više od igre, Moskovljani su bili konkretniji i stoga njihovo vodstvo nakon isteka prvih 45 minuta nije bilo nikakvo čudo. Kad je u 47. minuti Vasilij Berezutskij povećao vodstvo gostiju na 3:1, bilo je jasno da su šanse Rusa da u utorak sruše jednu veliku tradiciju vrlo dobre. No 'vragovi' su se opet izvukli. Prvo je Scholes u 82. minuti smanjio na 2:3, a onda je u drugoj minuti nadoknade Valencia izjednačio na 3:3. Nevjerojatna utakmica i produljenje još nevjerojatnijeg niza Manchester Uniteda bez poraza na svom terenu.

Milan i Real odigrali su još jednu veliku utakmicu, a nažalost, sudac Felix Brych itekako je negativno utjecao i na rezultat i na tijek igre. Madrižani su od početka krenuli puno odlučnije i snažnije prema golu Dide, a u njihovim redovima prednjačio je razigranošću dojučerašnji igrač AC Milana, brazilski majstor Kaka. S druge strane, sramežljivi napadi domaćina bili su posve jalovi i neopasni i u pojedinim trenucima pitali smo se tko je gost, a tko domaćin na Meazzi.

'Kraljevski klub' stigao je do vodstva nakon dalekometnog udarca Kakaa, a premda je Dida obranio, lopta mu se odbila točno pred Benzemu kojem nije bilo teško zabiti za vodstvo. Na žalost navijača madridskog kluba, Real nije bio dugo u vodstvu. Šest minuta kasnije Zambrotta i Pepe petljali su po gostujućem kaznenom prostoru, ubacivanje Talijana završilo je na Pepeovim leđima, no sudac je iznenađujuće pokazao na bijelu točku. Ronaldinho je snažnim udarcem rasparao mrežu.

A onda još luđa pogreška suca. Ronaldinho je izborio 'slobodnjak' na svojoj polovici, uputio dugu i visoku loptu prema Patu, a napadač Milana skokom se izborio za loptu pored Arbeloa i zabio pogodak, no sudac je vidio prekršaj domaćeg igrača i na semaforu je ostalo 1:1. Nažalost, unatoč dobroj igri obiju momčadi, do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao. Real je drugi dio odigrao puno lošije od prvog, no Milan to nije znao iskoristiti.

Olympique iz Marseillea pomalo je rutinski odradio Zürich, ma koliko Švicarci uoči utakmice izgledali kao realna prijetnja Francuzima. Na isteku 10. minute domaćini su već vodili sa 2:0, a ni pogodak Alphonsea u 31. minuti nije puno poremetio tijek susreta. Jednostavno, domaćini su bili bolji, konkretniji, rastrčaniji, pucali su iz svih mogućih pozicija, pa kad je početkom drugog dijela Niang zabio za 3:1, bilo je jasno da Švicarci neće stići do novih bodova u Ligi prvaka. Na super uvjerljivih 4:1 povisio je Hilton desetak minuta prije kraja, 5:1 postavio je Cheyrou, a konačnih 6:1 Brandao u 90. minuti.

Bayern je bez Olića i Riberryja ugostio Bordeaux i još jednom igrom i rezultatom razočarao svoje navijače. S obzirom na sve, veliko je pitanje hoće li Louis van Gaal tijekom vikenda voditi Bavarce u Bundesligi. Istina, Bayern je imao statistički više loptu u nogama, njegovi igrači više su pucali prema suparničkom vrataru, no što im je sve to vrijedilo kad su u vodstvo stigli gosti. Gourcuff je zabio za 1:0 u 37. minuti i svoj klub tako doveo na prag prolaska u nokaut fazu Lige prvaka, a potvrdu pobjede vidjeli smo u 90. minuti kad je na 2:0 povisio Chamakh.

Danijel Pranjić bio je u startnih 11, no osim puno trke i jednog žutog kartona nije učinio ništa konkretnije. Od našeg reprezentativca ipak se očekivala veća uloga u Bayernu.

Juventus je gostovao u Izraelu i kući se vraća sa sva tri boda. Diego je ponovno bio prevaga i za igrače Maccabija iz Haife za njega nisu našli protuigru. Brazilac je, uostalom, i najzaslužniji za pogodak Camoranesija u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena, kad je rutinirano završio izvrsnu akciju Diega i Martina Caceresa. 'Stara dama' se tom pobjedom prometnula u izglednog kandidata za osvajanje jednog od prva dva mjesta u skupini A, pogotovo s obzirom na formu Bayerna i ipak autsajderski status Izraelaca.

Wolfsburg je u Istambulu odigrao još jednu dobru utakmicu i na krilima BiH reprezentativaca Džeke i Misimovića stigao do tri vrijedna boda. U najizjednačenijoj skupini od svih u kojima se u utorak igralo 4. kolo najcjenjenijeg klupskog nogometnog natjecanja, 'vukovi' su pobjedom ostali u igri za drugo mjesto, no remijem na Old Traffordu za vrat im puše moskovski CSKA. Prvi gol na utakmici postigao je Zvjezdan Misimović lijepim udarcem iz daljine u 14. minuti, a na pobjedničkih 2:0 povisio je Gentner u 80. minuti.

Edin Džeko, na veliko zadovoljstvo Ćire Blaževića, ponovno je odigrao dobru utakmicu, zabio je treći pogodak za svoju momčad i definitivno potvrdio da je najvažniji igrač Wolfsburga. Očito su Ćirini sinovi i dalje u jako dobroj formi i nema nikakve sumnje da će Portugalcima biti jako teško u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2010.

U skupini D londonski Chelsea gostovao je u Madridu kod Atletica, dok je ciparski APOEL ugostio Porto. Londončani su u španjolskoj prijestolnici izborili remi, no zahvaljujući Didieru Drogbi bili su na koračić od pobjede. Reprezentativac Obale Bjelokosti odigrao je u Madridu svoju prvu utakmicu za 'blues' ove sezone u Ligi prvaka te pogocima u 82. i 88. minuti osigurao Chelaseaju drug krug natjecanja. Za domaće je dvaput zabio Aguero: vodeći gol postigao je u 66. minuti, a izjednačujući u posljednjim sekundama susreta.

Porto je uoči puta na Cipar ozbiljno računao na sva tri boda protiv APOEL-a, no dugo se činilo da će se u Portugal ipak vratiti samo s bodom. Gosti su bili puno bolji, napadali su kao 'osice', ali do zgoditka do 84. minute nisu stigli. Domaća obrana do tada je izdržala sve nalete suparnika, a onda je kapitulirala nakon udarca Falcaa. Ciprani su tako ostali na samo jednom osvojenom bodu, a Porto se uz Chelsea plasirao u idući krug Lige prvaka.

Skupina A
Bayern - Bordeaux 0:2 (Gourcuff 37, Chamakh 90)
Maccabi Haifa - Juventus 0:1 (Camoranesi 45)
Redoslijed: Bordeaux 10, Juventus 8, Bayern 4, Maccabi Haifa 0

Skupina B
Manchester United - CSKA 3:3 (Owen 29, Scholes 84, Valencia 90 / Džogajev 25, Krasić 31, Berezuckij 47)
Bešiktaš - Wolfsburg 0:3 (Misimović 14, Gentner 80, Džeko 90)
Redoslijed: Manchester United 10, Wolfsburg 7, CSKA 4, Bešiktaš 1

Skupina C
AC Milan - Real Madrid 1:1 (Ronaldinho 34-11m / Benzema 29)
Marseille - Zürich 6:1 (Aergerter 3-ag, Arbiol 11, Niang 51, Hilton 80, Cheyrou 87, Brandao 90 / Alphonse 31)
Redoslijed: 1. AC Milan 7, 2. Real Madrid 7, 3. Marseille 6, 4. Zürich 3