KVALIFIKACIJE ZA SP

Veliki trijumf Hrvatske; junak Kalinić sjajnim golom slomio opasne Ukrajince

24.03.2017 u 22:38

U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018., Hrvatska je na ispunjenom Maksimiru svladala Ukrajinu 1:0, a jedini pogodak vrijedan tri boda zabio je Nikola Kalinić u 38. minuti

Hrvatska reprezentacija sigurnim koracima grabi prema još jednom velikom natjecanju u svojoj povijesti. Čačićevi izabranici su se novom pobjedom, četvrtom u skupini (uz jedan remi), učvrstili na prvom mjestu. Poslije neodlučenog rezultata na startu kvalifikacija protiv Turske (1:1) uslijedio je pobjednički niz (Kosovo 6:0, Finska 1:0, Island 2:0, Ukrajina 1:0) i to bez primljenog gola pa naši nogometaši zasluženo drže čelnu poziciju koja vodi izravno u Rusiju.

Moramo spomenuti da je Hrvatska u ovim kvalifikacijama, nakon odrađene kazne, prvi put igrala uz pomoć navijačkog huka s tribina. Iako su mnogi strahovali od novih incidenata, nije se dogodilo ništa i hrvatski reprezentativci mogli su uživati u pravoj nogometnoj atmosferi.

• +16
Hrvatska - Ukrajina, kvalifikacije za SP 2018. Izvor: Pixsell / Autor: Sanjin Strukic/PIXSELL

Što se tiče same utakmice, gosti su prvi zakuhali opasnost pred našim golom, ali je uskoro Hrvatska preuzela kontrolu i počela prijetiti. U 11. minuti Kalinić je bio prekratak na jedan Modrićev ubačaj, a samo četiri minute kasnije Mandžukić se izborio za zicer i pogodio vratnicu. Uskoro je još jednom glavom pokušao Kalinić, a u 20. minuti morao se sjajnom reakcijom iskazati i Subašić.

Situacija na terenu se zatim primirila, a onda je u 38. minuti stadion eksplodirao. Akciju su započeli Modrić i Rakitić, lopta je došla do Kalinića koji se, iako je imao čovjeka na leđima, uspio okrenuti i poentirati. Sjajno!

Gol Nikole Kalinića

U nastavku je Hrvatska odmah pokušala napraviti pritisak, ali su se Ukrajinci obranili i uskoro su oni počeli stavljati na muke hrvatsku obranu i odličnog Subašića.

Vrijeme je sporo prolazilo, gosti su pritiskali, a Hrvatska je imala neke situacije iz kojih je mogla riješiti pitanje pobjednika, no kada bi ukrajinski braniči bili proigrani, na vratima bi bio raspoloženi Pjatov.

Na kraju je Kalinićev gol bio jedini na susretu i tako se napadač Fiorentine pretvorio u junaka, a zna se koliko je dugo bio u Čačićevoj nemilosti te je dobivao minute na kapaljku.

• +14
Hrvatski navijači na Maksimiru Izvor: Cropix / Autor: Damir Krajac / CROPIX

U preostale dvije utakmice u našoj skupini Turska je u Antalyji svladala Finsku sa 2:0 dok je Island kao gost u Skadru svladao Kosovo sa 2:1. Na polovici kvalifikacija Hrvatska je vodeća u skupini sa 13 bodova, dok je Ukrajina treća s osam. Drugo mjesto zauzima Island sa 10 bodova, četvrta Turska ima osam, dok su na dnu Finska i Kosovo s po jednim bodom.

Hrvatska će sljedeću kvalifikacijsku igrati 11. lipnja na gostovanju kod Islanda u Reykjaviku.

HRVATSKA - UKRAJINA 1:0

HRVATSKA: Subašić - Jedvaj, Mitrović, Vida, Pivarić - Badelj, Modrić - Brozović (Rog, 90+2), Rakitić (Kovačić, 79)- Mandžukić, Kalinić (Kramarić, 87)

UKRAJINA: Pjatov - Butko, Kučer, Ordec, Matvijenko - Stepanenko - Jarmolenko, Kovalenko (Besjedin, 85), Rotan (Sidorčuk, 77), Konopljanka - Kravec (Seleznjov, 59)