EX-YU KOŠARKA

Uvjerljiva pobjeda Hrvatske, Teletović odličan protiv Makedonije

06.08.2011 u 23:55

Bojan Bogdanović sa 25 te Dontaye Draper i Ante Tomić s po 13 poena vodili su hrvatsku košarkašku reprezentaciju do (vrlo) uvjerljive pobjede 85:71 nad Crnom Gorom na otvaranju Adecco kupa Ex-YU 2011 u Ljubljani

Crnogorski košarkaši rezultatski su bili uspješniji samo u prvoj dionici igre, dok su ostatak utakmice uspješno kontrolirali hrvatski reprezentativci dozvolivši protivniku tek jedno izjednačenje u nastavku utakmice.

Presudile su trice Bogdanovića i Tomasa te kontra Drapera na tri minute do kraja kad je Hrvatska pobjegla na nedostižnih +12 koji su na kraju još samo dodatno povećani za konačni trijumf 85:71.

Hrvatsku igru obilježilo je čak 19 asistencija, ali i dosta pogrešaka u opuštenije odigranoj trećoj četvrtini, no gas su dodali u posljednjoj dionici te zasluženo pobijedili. Osim trojca najučinkovitijih, dobre epizodne uloge odigrali su Tomas (10 poena, sedam skokova) te Popović i Markota, novi-stari igrač Union Olimpije.

Zanimljiv je i podatak da je do polovice druge četvrtine izbornik Josip Vranković izrotirao čak 11 igrača. Jedini koji tada nije ulazio u igru bio je Rok Stipčević, no do kraja je i on ubilježio simboličnih 38 sekundi. Car i Vrkić nisu bili u sastavu.

Na drugoj strani, jedini dvoznamenkasti bili su Vladimir Dragičević (19), ujedno i ponajbolji u crnogorskoj ekipi, njegov imenjak Dašić (12) te kapetan i NBA-igrač, Nikola Peković (10 poena i osam skokova). U ekipi izbornika Dejana Radonjića još su epizodne uloge odigrali veterani Šćepanović i Jeretin te Omar Cook

Statistika

Makedonija – BiH 50:55 (10:14, 13:15, 8:18, 19:8)
Nikolovski 13, V. Stojanovski 10; Teletović 19 (6 skokova), Đedović 13 (8 skokova, 5 asistencija)
Gledatelja: 1.000

Hrvatska – Crna Gora 85:71 (18:20, 21:11, 25:29, 21:11)
Bogdanović 25, Tomić i Draper (5 asistencija) po 13; Dragičević 19, Dašić 12
Gledatelja: 3.000

Prethodno je u utakmici s jako malo koševa reprezentacija BiH, predvođena odličnim Mirzom Teletovićem (19 poena, šest skokova) i raspoloženim Đedovićem (13 poena i osam skokova), pobijedila Makedoniju 55:50

Zanimljivo da je BiH početkom posljednje četvrtine vodila čak 20 razlike (53:33), ali je do kraja prokockala prednost postigavši tek dva poena. U makedonskom dresu istaknuli su se Nikolovski sa 13 poena te Samardžiski sa 14 skokova.

Drugog dana turnira igraju Srbija i Makedonija te Slovenija i Crna Gora, dok reprezentacije Hrvatske i BiH imaju slobodan dan. Hrvatska reprezentacija u ponedjeljak protiv Slovenije igra utakmicu za prolaz u finale neslužbenog prvenstva ex-Jugoslavije.