Tportal

Tportal

Izvor: tportal.hr / Autor: Tportal

Afrika će za manje od mjesec dana prvi put u povijesti ugostiti svjetsku nogometnu elitu, a taj će kontinent u JAR-u zastupati rekordnih šest zemalja. Donosimo dvodijelni pregled dosadašnji nastupa Afrikanaca na mundijalima, za početak teške prve korake

Prvi predstavnici Crnog kontinenta bili su Egipćani na drugom natjecanju održanom 1934. u Italiji. Još se igralo po kupskom sustavu, a 'sinove faraona' izbacila je Mađarska sa 4:2. Egipćani su se s 0:2 vratili i izjednačili do poluvremena, ali u nastavku su pali od boljeg protivnika.

Novi nastup čekali su punih 36 godina, kada je 1970. u Meksiko doputovao Maroko. Izvukli su bod protiv Bugarske koji im je donio Ghazouani, ali zbog preostala dva poraza glatko su ispali u prvoj rundi. Na iduća dva natjecanja ispadali su Zair (današnji DR Kongo), koji je od Jugoslavije doživio poraz od 9:0, te Tunis koji je prvi ostavio ozbiljniji dojam.

Upisali su prvu pobjedu Afrikanaca u povijesti preokretom protiv Meksika i nakon poraza od snažne Poljske trebala im je pobjeda protiv Zapadne Njemačke. Ostalo je 0:0 i Tunižani su bili četvrti uzastopni predstavnici Afrike koji su se pognutih glava vratili kućama.

To prvenstvo (Argentina 1978) bilo je posljednje prije proširenja na 24 kluba, a za Afrikance je to značilo povećanje s jednog na dva mjesta među odabranima. U prvom pokušaju ta im promjena nije donijela ništa dobra, ali ne vlastitom krivicom.

Put Španjolske krenuli su Kamerun i Alžir, a Kamerunci su nakon tri remija morali kući jer su dalje prošli Talijani s identičnim učinkom, ali su zabili gol više. Alžir je, pak, u već prepričanoj priči u ovom serijalu doživio jednu od najvećih nepravdi u povijesti SP-a.

Alžirci su imali dvije pobjede od tri dvoboja, ali zadnju utakmicu skupine dan kasnije odigrali su Njemačka i Austrija. Nijemci su dobili sa 1:0, rezultatom koji je i jednima i drugim garantirao prolaz, a bijesni europski navijači su zviždali svojim igračima.

Nakon te španjolske sramote došli su bolji dani za Afriku, a o tome u sutrašnjem nastavku 100 nogometnih priča.