vn austrije

Teški padovi obilježili nedjeljne utrke motociklista; Malezijca sa staze odvezli kolima hitne pomoći

16.08.2020 u 16:07

Talijan Andrea Dovizioso (Ducati) osvojio je Veliku nagradu Austrije u kraljevskom MotoGP razredu, nakon što je prvi prošao ciljem utrke vožene u nedjelju na Red Bull Ringu u Spielbergu.

Poput pobjednika utrke moraju se osjećati i talijanski veteran Valentino Rossi te Španjolac Maverick Vinales koji su pravim čudom izbjegli teže ozljede, kad su se sudarili Francuz Johann Zarco i Talijan Franco Morbidelli.

Morbidelli i Zarco su završili pokraj staze, ali se jedan od motocikala zakovitalo zrakom i prijetio vozačima koji su dolazili iza spomenuog dvojca. Prvi su na udaru bili Vinales i Rossi. Srećom, leteći motocikl je preletio preko Vinalesa i proletio ispred Rossija te su obojica neokrznuti prošli dalje.

Zarco je neozlijeđen izašao iz incidenta, a Morbidelli je uz pomoć liječnika odveden sa staze, ali činilo se bez težih posljedica.

Utrka je prekinuta kako bi bili uklonjeni ostaci motocikala i bila popravljena zaštitna ograda. Nastavak s novim startom najbolje je iskoristio Talijan Andrea Dovizioso (Ducati) koji je stigao do 15. pobjede u karijeri.

Drugo mjesto osvojio je Španjolac Joan Mir (Suzuki) koji je za pobjednikom zaostao 1.377 sekundi, a treći je bio Australac Jack Miller (Ducati) sa zaostatkom 1.549 sekundi.

Najbolji svjetski motociklisti će već za tjedan dana voziti šestu utrku sezone, ponovno na Red Bull Ringu u Spielbergu, a borit će se za Veliku nagradu Štajerske.

Španjolski 22-godišnji motociklist Jorge Martin (Kalex) ostvario je svoju prvu pobjedu u razredu Moto2 prošavši prvi ciljem na Velikoj nagradi Austrije u Spielbergu koja je bila skraćena zbog teške nesreće u kojoj je najlošije prošao Malezijac Hafyzh Syahrin.

Utrka je prekinuta početkom četvrtog kruga, nakon pada vodećeg u ukupnom redoslijedu Talijan Enea Bastianini, kada je na njegov motocikl, koji je ostao na stazi, u punoj brzini naletio Malezijac Hafyzh Syahrin. Još nekoliko vozača je doživjelo lakše padove izbjegavajući unesrećenog vozača i sudar s dijelovima raspadnutog motocikla.

Nesretni malezijski vozač ostao je nepomično ležati na stazi, a desetak minuta nakon nesreće odvezen je kolima hitne pomoći. Prema prvim informacijama, Syahrin je u svjesnom stanju prevezen u medicinski centar i bio je sposoban odgovarati na pitanja liječnika.

Jorge Martin, svjetski prvak u Moto3 razredu prije dvije godine, bio je nadmoćan u ponovnom startu i nakon 13 krugova uvjerljivo je stigao do svoje prve pobjede, ispred Talijana Luce Marinija (Kalex) koji je preuzeo vodstvo u ukupnom redoslijedu. Treće mjesto osvojio je Nijemac Marcel Schrotter (Kalex).

Marini je nakon pet utrka vodeći sa 78 bodova, pet više od Bastianinija, koji nakon nesreće nije nastavio utrku.

Španjolski motociklist Albert Arenas (KTM) pobjednik je Velike nagrade Austrije u razredu Moto3, nakon što je dva zavoja prije kraja prestigao sunarodnjaka Jaumea Masiju (Honda).

Arenas je ciljem prošao 49 tisućinki prije Masije, a treće mjesto je na kraju osvojio Britanac John McPhee (Honda), iako je ciljem prošao kao šesti. Naime, zbog izlaženja iz segmenta staze u zadnjem zavoju suci utrke su kaznili Japanca Aia Oguru (Honda), Talijana Celestina Viettija (KTM) i Južnoafrikanca Darryna Bindera (KTM) koji su bili brži od McPheeja, ali su svi u konačnom plasmanu završili iza Britanca.

Arenas je tako povećao svoju prednost u redoslijedu Svjetskog prvenstva, u kojem je za tri prva i jedno drugo mjesto sakupio 95 bodova u pet utrka, 28 više od drugoplasiranog McPheeja.