KVALIFIKACIJE ZA EURO

Španjolska ostala bez savršenog učinka, a dogodilo joj se nešto i po prvi puta u 99-godišnjoj povijesti

12.10.2019 u 22:56

U kvalifikacijama za Euro 2020. reprezentacija Španjolske nije nastavila sa savršenim učinkom, jer je ispustila pobjedu u zadnjim trenucima u Norveškoj dok je Italija izborila plasman na kontinentalnu smotru

U najzanimljivijoj utakmici skupine F u Oslu Španjolska nije uspješno prošla nezgodno gostovanje kod Norveške odnosno nije stigla do sedme pobjede u isto toliko utakmica s kojom bi i teoretski potvrdila plasman na Euro. Unatoč remiju Španjolska je na korak do plasmana na EP.

Protiv borbenih domaćina 'furija' je do vodstva stigla na početku drugog dijela kada je u 47. minuti loptu iza leđa vratara Jarsteina smjestio Saul Niguez, ali bod Norveškoj spasio je Joshua King koji je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade realizirao penal.

Bila je to je 700. utakmica Španjolske u 99 godina, a dogodilo joj se nešto po prvi puta u njezinoj bogatoj nogometnoj povijesti. Naime, u prijašnjih 699 susreta sastav Španjolske uvijek je imao barem dva igrača iz jednog kluba u prvih 11.

No ovoga puta na terenu je bila momčad sastavljena od 11 igrača iz 11 različitih klubova, počeli su Kepa (Chelsea), Bernat (PSG), Sergio Ramos (Real), Albiol (Villarreal), Navas (Sevilla), Saul (Atletico), Busquets (Barca), Ruiz (Napoli), Ceballos (Arsenal), Oyarazabal (Real Sociedad), Rodrigo (Valencia).

Kvalifikacije za EP u nogometu, Norveška - Španjolska Izvor: EPA / Autor: TORE MEEK

U istoj skupini Švedska je sigurno došla do bodova na Malti 4:0 golovima Danielssona (11), S. Larssona (58-11m, 71-11m) te autogolom Agiusa (66).

Kvalifikacije za EP u nogometu, Malta - Švedska Izvor: EPA / Autor: DOMENIC AQUILINA

Nešto ranije u F skupini Rumunjska je slavila na Farskim otocima. Gostujuća reprezentacija je u završnici izbjegla neugodno iznenađenje. Pogotke za slavlje 3:0 zabili su Puscas (74), Mitrita (83) i Keseru (90+4).

U skupini J Italija je izborila Euro, jer je ostvarila sedmu pobjedu u sedam utakmica. U Rimu je pala Grčka 2:0. A strijelci za slavlje domaćina bili su Jorginho (63-11m) i Bernardeschi (78).

U istoj skupini Lihtenštajn je iznenadio Armeniju, odigravši 1:1, a remi domaćinima donio je Yanik Frick u 72. minuti.

• +5
Kvalifikacije za EP u nogometu, Italija - Grčka Izvor: EPA / Autor: RICCARDO ANTIMIANI

U ovoj skupini nešto ranije BiH je nadigrala Finsku 4:1 te je ostala u igri za nastup na kontinentalnoj smotri. Samo pobjeda je dolazila u obzir, a domaći nogometaši izdržali su pritisak i sjajnom predstavom su zasluženo stigli do tri boda. Malo lakše je i izborniku Robertu Prosinečkom koji je prije nešto malo više od mjesec dana dao ostavku da bi je odmah sljedeći dan povukao te je ostao na klupi BiH.

U 29. minuti Kvržić je majstorski proigrao Hajrovića koji je zabio za 1:0. Osam minuta kasnije domaćin je povećao vodstvo. Gojak je u ruku pogodio Soirija, a penal je sigurno izveo Pjanić.

U 60. minuti opet je strijelac bio Pjanić koji je s desetak metara bio precizan, a u 76. gol je postigao i Hodžić koji je pospremio jedan odbijanac. Počasni pogodak gostiju bilo je djelo Pohjanpala u 79.

• +7
Kvalifikacije za EP u nogometu, Bosna i Hercegovina - Finska Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut/PIXSELL

U derbiju skupine D Danska je na domaćem terenu svladala Švicarsku sa 1:0, s tim da su gosti čak tri puta uzdrmali okvir danskog gola. Jedini pogodak postigao je Yussuf Poulsen u 84. minuti na dodavanje najboljeg danskog nogometaša Christiana Eriksena.

• +5
Kvalifikacije za EP u nogometu, Danska - Švicarska Izvor: EPA / Autor: LISELOTTE SABROE

U drugoj utakmici iz ove skupine nogometne reprezentacije Gruzije i Irske su u Tbilisiju odigrale 0:0.

Čak tri reprezentacije u ovoj skupini - Danska, Švicarska i Gruzija - mogu izboriti EURO i temeljem rezultata u Ligi nacija, odnosno putem doigravanja u ožujku.