NIJEMCI BEZ IZGLEDA

Odlična Hrvatska dominirala protiv Njemačke i uz pomoć Austrije osigurala put u Pariz

16.03.2024 u 19:38

Nakon što su u prvom kolu pobijedili Austriju, jasno je bilo da hrvatski rukometaši pobjedom protiv Njemačke mogu osigurati plasman na Olimpijske igre. Pobijedili su naši rukometaši Njemačku 33:30. Kasnije je i Austrija svladala Alžir, čime je potvrđen plasman Hrvatske na Igre u Pariz

I krenuli su hrvatski rukometaši od prve minute po pobjedu. Nakon Wolffove dvije obrane, već smo se uplašiti da bi utakmica mogla biti puno neizvjesnija.

No, zabio je Martinović, potom i Cindrić te Jelinić i opet Martinović za velikih 4:0. Naravno, bio je to hladan tuš na navijače u Hannoveru.

Kako je vrijeme odmicalo, tako se i prednost polako povećavala, pa je Hrvatska u 25. minuti golom Duvnjaka otišla na 'plus 6' (14:8). Stigli su naši i do 'plus 7', (gol je zabio Klarica), ali Uščins je prije odlaska na odmor ipak smanjio na 10:16.

Naravno, bilo je iluzorno očekivati da će se Nijemci predati. Tako su u 39. minuti stigli na 'minus 3' (17:20), ali onda se Duvnjak ponio u skladu sa svojom ulogom kapetana. I zabio za 21:17.

Sjajan je bio Kuzmanović, koji je opet izrastao u jednog od junaka.

Sredinom drugog dijela Njemačka je došla na 21:23, ali Uščins je napravio prijestup, a u kontri su opet hrvatski rukometaši povećali prednost na 'plus 3' (24:21).

Uščins nam je stvarao probleme, ali Šipć je pogodio za 28:25. Pri tom su Nijemci napravili prestup, a Duvnjak je pogodio za 29:25. No, u padu, Duvnjak je završio na parketu s bolnom grimasom. Pri tom je Heymann dobio i crveni karton.

Imala je Hrvatska u tim trenucima igrača više, ali Kolbacher je uspio smanjiti na 26:29, a potom je i Wolff zaustavio Duvnjakov udarac i upisao 11. obranu. Riskirali su Nijemci, povukli su golmana s terena, ali Duvnjak se iskupio za promašaj i pogodio za 30:26.

• +12
Rukomet; kvalifikacije za OI: Njemačka - Hrvatska Izvor: Profimedia / Autor: Franziska Gora / imago sportfotodienst / Profimedia

Uščins je i dalje bio ne zaustavlji, ali sva sreća, bio je jedini raspoložen u njemačkim redovima.

Jelinić je u 57. minuti vratio na 'plus 4', potom je i Kuzmanović dodao obranu. Martonović je 'bombom' s deest metara povećao na 32:27 i praktički potvrdio pobjedu. Ako je bilo još dvojbi, riješio ih je Šoštarić u 59. minuti, zabivši za 33:28.

Na kraju je Hrvatska pobijedila sa 33:30 i mirno čeka nedjeljni okršaj s Alžirom.

Nešto kasnije, nakon što je Austrija nadigrala Alžir sa 41:26 (20:13), Hrvatska je definitivno izborila nastup u Parizu.

Hrvatskim rukometašima to će biti šesti nastup na OI, dosad su osvojili dva zlata (1996, 2004) i jednu broncu (2012), jednom su bili četvrti, a jednom peti.

NJEMAČKA - HRVATSKA 30:33 (10:16)

NJEMAČKA: Wolff, Spaeth; Dahmke 3, Golla 2, Heymann 3, Kastening 1, Knorr 1, Kohlbacher 5, Koester 1, Lichtlein, Mertens, Michalczik 1, Semper, Steinert 1, Uscins 8, Zerbe 4

HRVATSKA: Kuzmanović, M. Mandić; Cindrić 2, Duvnjak 5, Glavaš, Gojun, Jelinić 4, Karačić, Klarica 2, Martinović 8, Mihić, Načinović 2, Srna 2, Šipić 3, Šoštarić 5, Vistorop