kvalifikacije za EP

Ni Gojakov gol nije bio dovoljan 'zmajevima'; Španjolska u drugoj minuti nadoknade potvrdila plasman

15.10.2019 u 23:04

Nastavljene su kvalifkacije za odlazak na Euro 2020. Ovog utorka igrale su se utakmice u skupinama D, F, G i J

nakon što je u ponedjeljak Ukrajina postala peta reprezentacija koja ima osiguran odlazak na Euro sljedećeg ljeta, ovog utorak kao šesta - plasirala se i Španjolska.

No, nije 'furiji' bilo jednostavno na sjeveru Europe, jer nakon što su u prvom poluvremenu propustili nekoliko izglednih prilika, Šveđani su ih u nastavku kaznili. Berg je u 50. minuti, nakon što je De Gea dva puta uspješno zaustavljao udarce domaćih, ipak uspio glavom poslati loptu u mrežu.

No, u drugoj minuti sudačke nadoknade, domaćine je rastužio Rodrigo, pogodivši za konačnih 1:1. Španjolci su s tim bodom osigurali odlazak na Euro, dok su Šveđani ostali u kombinaciji za osvajanje drugog mjesta u skupini. Po svemu sudeći, o drugom putniku iz ove skupine odlučivat će međusobni ogled Rumunjske i Švedske 15. studenog.

U skupini J igrali su Grčka i Bosna i Hercegovina. Bivši europski prvaci u ovim su kvalifikacijama ostali bez mogućnosti plasmana, pa se očekivalo kako će ležernije ući u ogled s momčadi koju vodi Robert Prosinečki.

Ipak, to se nije dogodilo, pa su domaćini poveli golom Pavlidisa u 30. minuti. Na 1:1 izjednačio je igrač zagrebačkog Dinama Amer Gojak, ali tračak nade gostima u 88. minuti autogolom je uskratio Kovačević.

BiH samo teoretski može još osvojiti drugo mjesto i tako se kvalificirati za EURO, ali priliku za popravak će imati u dodatnim kvalifikacijama u ožujku sljedeće godine.

U ovoj skupini vodeća Italija je slavila 5:0 kod Lichtensteina, dok je važnu pobjedu 3:0 upisala i Finska protiv Armenije.

Veliku pobjedu ostvarila je Švicarska, koja je sa 2:0 svladala Republiku Irsku i tako ponovno konkurira za plasman. Seferović je pogodio za vodstvo u 16. minuti, a u sučevom dodatku Duffy je poslao loptu u svoju mrežu za konačnih 2-0. Švicarci su propustili i kazneni udarac koji je Rodriguezu obranio Randolph.

U skupini D na vrhu je Danska sa 12 bodova iz šest utakmica, a Irci su prvim porazom ostali na 12 bodova iz sedam nastupa. Švicarci imaju 11 bodova, ali u preostale dvije utakmice čekaju ih najslabije momčadi u skupini - domaćini su Gruziji i idu u goste Gibraltaru. I

rci još uvijek drže sve u svojim rukama, jer će 18. studenoga ugostiti Dance u Dublinu i eventualnom pobjedom će biti bolji od njih u međusobnim dvobojima u slučaju istog broja bodova. Danska će prethodno morati pobijediti Gibraltar u Kopenhagenu.

Kvalifikacije za EURO 2020.

SKUPINA D

Gibraltar - Gruzija 2-3 (Casciaro 66, Chipolina 74 / Haraišvili 10, Kankava 21, Kvilitaia 84)

Švicarska - Irska 2-0 (Seferović 16, Duffy 90+3-ag)