• Zadnja izmjena 26.06.2010 18:19
  • Objavljeno 26.06.2010 u 17:50
Luis Suarez (Urugvaj - Južna Koreja)

Izvor: Pixsell PXL Agencije / Autor: Tony Marshall/Press Association/PIXSELL

Nogometaši Urugvaja prvi su četvrtfinalisti ovog SP-a, a junak Južnoamerikanaca je Luis Suarez koji je s dva gola donio pobjedu nad Južnom Korejom. Urugvaj je zadnji put u četvrtfinalu bio još davne 1970. na SP-u u Meksiku
Nakon osvajanja prvog mjesta u skupini A, Urugvaj je napravio veliki korak ka završnici SP-a, na kojoj nije bio još od davne 1970. Tim prije što im je s druge strane stajala Južna Koreja, sasvim sigurno mnogo lakši suparnik od Argentine. No nije išlo sve baš glatko za ekipu Oscara Tabareza.

U prvom poluvremenu vidjeli smo ono što se i očekivalo, borbenu utakmicu s laganom dominacijom Južne Koreje, ali i brzim kontrama Urugvaja. Korejci su zaprijetili već u četvrtoj minuti, ali udarac Chuyounga odsjeo je na vratnici. Urugvajci su svoju priliku čekali u kontri, a prvu takvu, u osmoj minuti, iskoristili su za vodstvo. Forlan je dobio loptu na lijevoj strani, ušao prema gol crti i onda je paralelno s korejskim golom poslao na drugu stranu. Nevjerojatno je izgledala reakcija vratara Sungryonga, koji je propustio loptu, a na drugoj strani dočekao ju je Suarez. On je, pak, preciznim udarcem pogodio gol, gotovo iz mrtvog kuta, za vodstvo Urugvaja 1:0.

Očekivali smo tada bržu rekaciju Koreje, no očito u šoku uspjeli su se pribrati tek krajem prvog dijela, a jedinu opasnu situaciju od strane korejaca zabilježili smo u 32. minuti kada je Chuoyung opasno pucao, a lopta je otišla tik kraj vratnice. Urugvajci su se uglavnom branili, svjesni da je sada veliki pritisak na protivniku i da nema potrebe srljati.

Drugo poluvrijeme bilo je puno zanimljivije, a i krenulo je nešto drugačije nego prvo. Južna Koreja svim je silama pritisnula Urugvajce i u prvih desetak minuta nastavka mogli su ne samo izjednačiti, već biti i u uvjerljivijem vodstvu. No Chuyoung je u dva navrata promašio izgledne prilike. Pridružio mu se i Jaesung, a u 67. minuti Korejci su svoj trud i naplatitli.

Slobodnjak je bio za Koreju, Lugano je napravio prekršaj, a urugvajska obrana loše je izbila loptu koju je Cungyong uspio glavom pretvoriti u izjednačenje.

Tek nakon primljenog gola Urugvaj se 'trgnuo', a u dvije prigode našao se Suarez. No nije zabio sve do 80. minute kada je napadač Ajaxa odlično opalio s ruba 16-erca i od vratnice donio novo vodstvo Urugvaju. Posljednju priliku za izjednačenje Koreje imao je Dong Gook, ali nakon što je njegov udarac prošao kroz noge Musleri, na gol crti zaustavio ga je Lugano i osigurao pobjedu Urugvaju.

Urugvaj će u četvrtfinalu igrati s pobjednikom dvoboja SAD - Gana.

URUGVAJ - JUŽNA KOREJA 2:1 (1:0)