dramatična završnica

Lewandowski spasio Poljake i odveo ih na SP u Rusiji

08.10.2017 u 21:01

Nogometna reprezentacija Poljske plasirala se na svjetsko prvenstvo 2018. nakon što je susretu posljednjeg kola pobijedila Crnu Goru 4:2 i tako potvrdila prvo mjesto u E skupini

Poljska je uoči zadnjeg kola imala tri boda više od Danske i trebala je tek bod, no momčad Adam Nawalka je upisala pobjedu premda je u završnici utakmice umalo sve prosula.

Poljska je povela 2:0, Crna Gora je izjednačila i zakomplicirala situaciju, ali su domaćini s dva nova gola razriješili sve dvojbe.

Poljska je povela golovima Krzysztofa Maczynskog (6) i Kamila Grosickog (16), no gosti su izjednačili preko Stefana Mugoše (78) i Žarka Tomaševića (83). Da je Crna Gora zabila i treći gol, Danska bi izborila direktan plasman na SP, dok bi Poljska išla u baraž. Mir domaćinu vratio je Robert Lewandowski golom u 86. minuti, a Poljaci su pobjedu i plasman na SP potvrdili u 88. minuti autogolom Filipa Stojkovića.

Poljaci će u Rusiji osmi put nastupiti na svjetskom prvenstvu, prvi put nakon 2006. i SP-a u Njemačkoj. Najveći uspjeh ostvarili su 1974. i 1982. godine kada su bili treći.

Dosada su plasman na SP osigurali su i Brazil, Belgija, Meksiko, Iran, Japan, Južna Koreja, Kostarika, Nigerija, Saudijska Arabija, Njemačka, Engleska, Španjolska te, naravno, domaćin Rusija.

Danska je u Kopenhagenu odigrala 1:1 protiv Rumunjske i tako sačuvala drugo mjesto. Christian Eriksen iz jedanaesterca u 60. minuti je doveo domaćine u vodstvo, a izjednačio je Ciprian Deac u 88. minuti. Kazahstan i Armenija su također odigrali 1:1.

Poljska je na koncu osvojila prvo mjesto sa 25 bodova, Danska je druga sa 20 bodova, treća je Crna Gora sa 16, Rumunjska ima 13, a a zadnja dva mjesta zauzimaju Armenija (7) i Kazahstan (3).

U skupini F Engleska je i prije zadnjeg kola osigurala prvo mjesto, a za drugu poziciju borile su se Škotska i Slovačka. Na koncu su slavili Slovaci kojima jer pomogla Slovenija odigravši 2:2 protiv Škotske.

Škoti su doputovali u Ljubljanu po pobjedu koja bi im osigurala 'dvojku', ali nisu uspjeli. Gosti su poveli u 32. minuti golom Leigha Griffithsa i s tim rezultatom imali su dodatne kvalifikacije. Škotski plan pokvario je Roman Bezjak izjednačivši u 52. minuti, a potpuni preokret dogodio se u 73. minuti kada je Bezjak zabio svoj drugi gol na utakmici. Robert Snodgrass je u 88. minuti zabio za 2:2 i pružio Škotima tračak nade, ali više nije bilo vremena za treći pogodak i pobjedu.

Slovačka je protiv Malte slavila 3:0 hat-trickom Adama Nemeca (33, 62, 69) i potom priželjkivala remi u Ljubljani. To se i dogodilo, pa će Slovaci u dodatne kvalifikacije. Ovakav rasplet najmanje odgovara hrvatskoj reprezentaciji koja bi u slučaju remija u Kijevu ostala iza Slovačke u poretku drugoplasiranih ekipa.

Engleska je kvalifikacija zaključila pobjedom protiv Litve 1:0, a gol oduke zabio je Harry Kane iz kaznenog udarca u 27. minuti.

Englezi su osvojili prvo mjesto s 26 bodova, Slovačka i Škotska su osvojile po 18 bodova, no Slovaci imaju bolju razliku pogodaka. Slovenija je četvrta s 15 bodova, Litva ima šest, a Malta jedan bod.