SVJETSKO PRVENSTVO

Hrvatska pronašla tri lokacije za kamp: Evo gdje bi Vatreni mogli boraviti

09.01.2026 u 15:11

Bionic
Reading

Hrvatsku reprezentaciju ovog ljeta čeka nastup na Svjetskom prvenstvu.

Hrvatska će tamo biti u skupini s Engleskom, Panamom i Ganom, a utakmice će igrati u Dallasu, Torontu i Philadelphiji. Iz sjedišta HNS-a su shodno tome, prema FIFA-i su poslane preferencije za smještaj hrvatske reprezentacije tijekom Svjetskog prvenstva.

Kako doznaje Germanijak, izbornik i njegov stožer označili su nekoliko opcija, a na terenu će uzeti prvu dostupnu kada dođu na red za izbor. FIFA je reprezentacijama dala rok do 9. siječnja za prijavu željenih gradova boravka, dok se konačne potvrde šalju do 16. siječnja. Sve ovisi o odabirima ostalih reprezentacija: ekipe iz prvog pota imaju prednost, dok Hrvatska, kao najbolje rangirana reprezentacija iz drugog pota, ima prioritet ispred ostalih iz svoje skupine, ali i u odnosu na treći i četvrti pot.

Nakon ždrijeba delegacija HNS-a ostala je u SAD-u te detaljno analizirala sve ponuđene opcije. Fokus je bio na istočnom dijelu zemlje jer Hrvatska utakmice igra u Torontu i Philadelphiji, no ni Dallas nije isključen jer je udaljen manje od dva i pol sata leta.

U uži izbor za privremeni dom Vatrenih ušla su tri grada.

Columbus

Kao najčešće spominjana opcija u HNS-u ističe se Columbus. Smještaj je planiran u hotelu Le Meridien Columbus, The Joseph, dok se trening-kamp nalazi sedam kilometara dalje u Columbus Crew Performance Centreu. Riječ je o modernom kompleksu otvorenom 2021. godine, površine gotovo 4000 četvornih metara, s ukupno šest terena – tri s prirodnom travom – i svim sadržajima potrebnima za vrhunski trenažni proces. Zračna luka udaljena je desetak minuta vožnje, dok let do Toronta ili Philadelphije traje oko sat i pol.

Columbus slovi za jedan od najbrže rastućih američkih gradova i grad snažne nogometne tradicije. Columbus Crew jedan je od osnivača MLS-a i prvak iz 2008. godine. FIFA ga u svojim materijalima opisuje kao važno modno i gastronomsko središte, a često se spominje među deset najboljih velikih gradova u SAD-u po kvaliteti života i ponudi hrane.

Alexandria

Ozbiljan kandidat je i Alexandria, grad smješten desetak kilometara od Washingtona. Hotel AKA nalazi se petnaestak minuta vožnje od središta američke prijestolnice i oko deset minuta od zračne luke Ronald Reagan. Grad leži uz rijeku Potomac, a prošle je godine uvršten među pet najboljih gradova za život u SAD-u. Philadelphia je udaljena oko sat vremena leta, Toronto tridesetak minuta više, a ni Dallas nije logistički problem.

Treninzi bi se odvijali u kampu Episcopal High School, koji nudi potpunu privatnost. Na raspolaganju su igralište, bazen, dvorane, fitness-centar, prostori za sastanke i četiri svlačionice. Alexandria je poznata i kao rodni grad olimpijskog pobjednika na 100 metara Noaha Lylesa, a turistička zanimljivost je i tzv. Spite House – kuća široka tek dva metra, sagrađena 1830. godine kako bi se spriječio prolaz kočija i nepoželjnih prolaznika.

Louisville

Treća opcija u užem izboru je Louisville u saveznoj državi Kentucky. Smještaj je predviđen u hotelu Bourre Bonne, udaljenom svega 2,2 kilometra od trening-centra Louisville Cityja i desetak kilometara od zračne luke koja nosi ime Muhammada Alija. Let do Toronta traje oko sat vremena, do Philadelphije nešto manje od dva sata, a slična je udaljenost i do Dallasa.

Trening-centar ima dva igrališta, osiguranu privatnost i dom je drugoligaša Louisville City FC-a. Grad je globalno poznat kao domaćin Kentucky Derbyja, legendarne konjičke utrke koja se održava od 1875. godine i smatra se najstarijim kontinuiranim sportskim događajem u SAD-u.