• Objavljeno 13.08.2009 u 07:54
Ivica Olić

Ivica Olić

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

Hrvatska nogometna reprezentacija je u Minsku protiv Bjelorusije slavila sa 3:1 (1:0). Pogotke za tri važna boda u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo postigli su Ivica Olić (2) i Eduardo, dok je za domaćina pogodio Verhovcov

Prvu u nizu sudbonosnih utakmica Bilićevi izabranici uspješno su apsolvirali. U Minsku je Hrvatska nadigrala domaćina i stigla u svojem sedmom kvalifikacijskom susretu do četvrte pobjede (dva remija i poraz). Time je zadržana nada da se može dohvatiti drugo mjesto u skupini (iza nedodirljive Engleske) koje bi nas odvelo u dodatne kvalifikacije za najveći sportski događaj u 2010.

U prvih 15 minuta ispipavale su se snage, a Hrvatska nije izgledala organizirano. No uslijedio je lagani pritisak Bilićevih izabranika koji je urodio plodom u 22. minuti. Kranjčar je izveo korner, a Olić glavom pogodio za vodstvo. U tim trenucima domaćin je izgledao izgubljeno, no 'kockasti' nisu uspjeli zadati novi udarac i riješiti utakmicu. Olić je u 26. minuti pogodio vratnicu, a nešto kasnije napadač Bayerna je promašio cijela vrata u situaciji 'jedan na jedan' s bjeloruskim vratarom Ževnovim. Što se tiče domaćina, on je u prvih 45 minuta prijetio samo kada smo si sami 'zakuhali', odnosno kada je Runje oklijevao (3), kada se Šimunić poigravao (18) i kada je Kranjčar nepotrebno izgubio loptu (44).

U nastavku smo ušli bez Križanca koji se bio ozlijedio, a zamijenio ga je Rakitić. Zato je Ćorluka otišao na mjesto stopera, a na njegov desni bok Srna. Bjelorusi su u drugi dio krenuli ofenzivnije, što je otvorilo više prostora za Hrvatsku, ali u dvije situacije Eduardo nije nadmudrio protivničku obranu. Kako je utakmica odmicala, Bilićevi izabranici strpljivo su gradili napade. Hrvatski izbornik u 66. minuti odlučio je pojačati pritisak na zadnju liniju Bjelorusa pa je ubacio u igru Mandžukića umjesto Kranjčara. I pogodio je! Dvije minute kasnije uslijedila je sjajna akcija u kojoj su sudjelovali Modrić, Olić, Mandžukić i Srna, a poentirao je s nekoliko metara Eduardo.

Bjelorusi su se u 81. minuti nakratko vratili u utakmicu golom Verhovcova, no odmah je svojim drugim pogotkom uzvratio Olić na asistenciju Rakitića.

Treći pogodak označio je definitivan kraj bjeloruskih nadanja, Hrvatska je dokazala da je bolja i zasluženo je ostala u igri za Svjetsko prvenstvo u JAR-u. Sljedeću utakmicu 'Bilić boysi' igraju 5. rujna i to opet protiv Bjelorusije. I kao u Minsku, tri boda su jedina opcija.