• Objavljeno 17.03.2010 u 07:40
Tportal

Tportal

Izvor: tportal.hr / Autor: Tportal

U vremeplovu svjetskih nogometnih prvenstava došlo je vrijeme za prvog pojedinca iz Hajdukove prošlosti. 28. lipnja 1994. gledatelji su vidjeli sedam golova igrača Rusije i Kameruna. Šest će ostati zapisano u knjigama rekorda, a sedmi je zabio budući igrač Hajduka

Iako nisu bili službeno eliminirani, Kamerunci i Rusi mogli su i prije dvoboja polako pakirati kofere. Nakon njihovog dvoboja svoj će dvoboj odigrati Šveđani i Brazilci kojima remi osigurava obostrani prolaz. Ipak, nije bilo razloga da Rusi i Kamerunci ne odigraju dobru utakmicu.

Ostat će zapamćena večer Olega Salenka, koji je zabio pet golova i tako srušio rekord Eusebija iz 1966. godine. Jedini pogodak u teškom porazu Kameruna od 6:1 zabio je Roger Milla koji je imao 42 godine i (p)ostao rekorder po kriteriju najstarijeg strijelca. Prijašnji rekord bio je 38 godina, toliko je Milla imao kada je zabijao u Italiji 1990.

Rekorderi i Radčenko

I ostaje još jedan gol. Posljednji. U 65. minuti Rusi su uveli napadača Racinga Santandera, Dmitrija Radčenka koji je 16 minuta kasnije zabio svoj jedini gol na SP-ima. Besčastni se izborio za loptu, povukao kontru i nabacio Salenku koji glavom nesebično prebacuje za Radčenka. Ovaj nije komplicirao, zabio je pokraj Songooa i vrlo emotivno proslavio gol.

Radčenko je još pet godina lutao po španjolskim klubovima, a nakon kratkog izleta u Japan, vratio se u Europu, i to u splitski Hajduk gdje je igrao u sezoni 2001/02. Zabio je nakon 10 minuta igre TŠK-u iz Topolovca, a razočaravajuću sezonu je završio s četiri gola u deset utakmica. Iako se i danas periodički spominje kad mediji nabrajaju promašaje poljudske struke, stasiti Rus ipak će ostati upamćen kao jedan od dvojice Hajdukovih stranaca koji su zabili gol na Svjetskom prvenstvu.

Drugi je bio Slovenac Sebastjan Cimirotič koji je zabio Španjolcima na SP-u 2002. godine. Cimirotič je dublji trag ostavio u dresu Rijeke za koju je nastupao pune dvije sezone, dok je za Hajduk u sezoni 2005/06. zabio samo jedan gol u HNL-u. Ali onaj koji vrijedi kao barem pet, za pobjedu protiv Dinama na Poljudu.