PREMIERSHIP

[FOTO] Chelsea krenuo moćno, a Mateo Kovačić bio asistent za zadnji pogodak; Liverpool uvjerljiv na krilima Mohameda Salaha

14.08.2021 u 18:21

Veznjak hrvatske nogometne reprezentacije Mateo Kovačić odigrao je čitav susret za europskog prvaka Chelsea u 1. kolu engleskog prvenstva te je bio asistent za posljednji pogodak u 3:0 sigurnoj domaćoj pobjedi protiv Crystal Palacea

Kovačić je u 58. minuti odigrao loptu za mladog denog braniča Chalobaha koji je potom preciznim prizemnim udarcem s više od 20 metara pogodio suprotni kut suparničkog gola za konačnih 3:0. Prethodno su u prvom poluvremenu strijelci za Chelsea bili Marcos Alonso sjajno izvedenim slobodnim udarcem u 27. minuti te Pulišić koji je u 40. minuti pospremio jednu odbijenu loptu u mrežu.

• +4
Chelsea - Crystal Palace, 1. kolo Premiershipa, 2021./22. Izvor: EPA / Autor: ANDY RAIN

Ranije u subotu je Manchester United uraganski krenuo u novu sezonu, na punom Old Traffordu deklasirao je Leeds United sa 5:1. Briljirali su Portugalac Bruno Fernandes s tri pgotka i Francuz Paul Pogba s čak četiri asistencije.

Nakon nekoliko propuštenih velikih prilika u samom otvaranju dvoboja, United je poveo u 30. minuti upravo nakon kombinacije Pogbe i Fernandesa, Francuz je pravovremeno uputio loptu za Portugalca koji je utrčao u kazneni prostor i zatim jakim udarcem svladao Mesliera. Početkom nastavka, u 48. minuti gosti su izjednačili sjajnim udarcem Aylinga sa 20-ak metara koji je pogodio sam desni kut nemoćnog De Gee.

No, taj pogodak kao da je naljutio domaće koji su u sljedećih 10 minuta postigli tri pogotka i riješili pitanje pobjednika.

U 52. minuti Pogba je sa svoje polovice poslao loptu na lijevi bok gdje je Greenwood pretrčao svog čuvara, a zatim preciznim udarcem zatresao mrežu. Samo dvije minute potom na sceni je opet bila osovina Pogba-Fernandes, prvi je osvojio loptu na polovici gostiju i uposlio potonjeg koji je 'ažnjakom' prevario i vratara i svog čuvara te zapucao prema vratima. Na gol-liniji pogodak je pokušao spasiti Ayling, no loptu je izbio tek nakon što je ona čitavim obujmom prešla gol-liniju.

Na 4:1 povisio je Fernandes svojim trećim golom u 60. minuti, ovoga puta dugom loptom uposlio ga je Lindelof, dojam je kako je Portugalac bio barem pola metra iza zadnje linije obrane gostiju, no suci su ostali nijemi.

Konačnih 5:1 postavio je Fred u 68. minuti, nakon još jedne briljatne akcije i dodavanja Pogbe Fredu nije bilo teško sa šest metara preusmjeriti loptu u mrežu.

U posljednjoj utakmici subotnjeg programa Liverpool je kao gost svladao povratnika u društvo najboljih Norwich City sa 3:0. Kod sva tri pogotka sudjelovao je Egipćanin Salah, kod prvoga je promašio loptu u pokušaju udarca, ali se ta njegova traljava reakcija pretvorila u asistenciju za pogodak Dioga Jote u 26. minuti. U nastavku je Salah u 65. minuti odlično poslužio nečuvanog Firmina za 2:0 u 65. minuti, da bi u 74. minuti lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora postavio konačni rezultat.

Ovo je peta Salahova sezona u Liverpoolu i peti put je bio strijelac u 1. kolu.