Nakon finala Svjetskog prvenstva pojavila se snimka Erica Garcíje koja je privukla veliku pozornost španjolskih navijača, ali i ponovno pokrenula raspravu o jednom od najraširenijih nogometnih mitova.
Španjolski igrači nakon pobjedničkog pogotka Ferrana Torresa potrčali su prema aut-liniji kako bi zajedno proslavili gol za naslov svjetskog prvaka. García im se, međutim, nije pridružio. Ostao je na travnjaku i pažljivo pratio argentinske igrače.
Njegov je potez na društvenim mrežama predstavljen kao primjer izvanredne koncentracije i poznavanja pravila. Proširilo se objašnjenje prema kojem momčad može odmah izvesti početni udarac ako svi suparnički igrači tijekom proslave napuste travnjak.
Prema toj teoriji, García je ostankom na terenu navodno spriječio Argentinu da brzo nastavi utakmicu i pokuša postići pogodak dok su ostali Španjolci slavili.
Problem je samo jedan - takvo pravilo u nogometu ne postoji.
Pravilo 8 Međunarodnog odbora nogometnih saveza, tijela zaduženog za nogometna pravila, jasno određuje uvjete za izvođenje početnog udarca nakon pogotka. Svi igrači, osim nogometaša koji izvodi udarac, moraju se nalaziti na svojoj polovici terena, a sudac prije nastavka mora dati znak.
Argentina stoga ne bi smjela nastaviti utakmicu dok su španjolski igrači slavili izvan terena. Riječ je o mitu koji se godinama prenosi među navijačima, ali očito i među samim nogometašima. Slične scene već su viđene na velikim natjecanjima, kada bi jedan igrač ostao na travnjaku dok su njegovi suigrači slavili uz tribine, vjerujući da tako sprječava protivnika u brzom izvođenju.
Garcíjin potez zato nije imao učinak kakav mu se pripisivao. Pokazao je da je španjolski branič i u trenucima velikog slavlja ostao koncentriran na događaje na terenu, ali Argentina prema pravilima ionako nije mogla izvesti početni udarac i krenuti prema praznim vratima.
