ČEKAJU GA CELTICSI

Cibonin tinejdžer odigrao utakmicu karijere; ovo još nije viđeno!

11.10.2016 u 15:30

Košarkaši Cibone u susretu su 4. kola regionalne lige ABA pobijedili su kao gosti MZT u Skoplju sa 89:85 (17-13, 17-25, 22-18, 16-16; 10-10, 7-3) nakon dva produžetka uz čudesnu predstavu 19-godišnjeg Ante Žižić koji je ubacio 37 koševa uz 20 skokova. Predstava na razini lige NBA i novi rekord za hrvatske košarkaše u ligi ABA

Ante Žižić, budući centar momčadi Boston Celtics, u 46 minuta na gostovanju kod MZT-a odigrao je najbolju utakmicu u dresu Cibone ostvarivši 37 koševa (šut 14-19, sl. bacanja 9-10), 20 skokova i tri blokade. Ukupna valorizacija od 56 dovoljno govori koliko je bio dominantan. Takvo što još nije viđeno od hrvatskih igrača u ligi ABA, pogotovo ne od igrača koji je još tinejdžer.

Inače apsolutni rekorder lige ABA nekadašnji je Dejan Milojević, krilni centar Budućnosti i Partizana koji je imao valorizaciju od čak 59 bodova!

Uz 214 cm visokog Žižića dobar dojam ostavio je Amerikanac Elijah Johnson koji je ubacio 16 koševa, a 15 je dodao Željko Šakić, dok su kod MZT-a najefikasniji bili Uroš Lučić sa 18 i Xavier Thames sa 17 košava.

'Bila je to bespoštedna borba. Znali smo da je ovaj susret izuzetno važan za domaćina, koji je odigrao puno bolje nego ranije. Ovo je pobjeda koja će nam donijeti mir u narednom periodu, i uz dobar raspored mislim da ćemo ostati u gornjem dijelu tablice. Žalim za povredu Šiška, uskoro ćemo doznati koliko je teška', kazao je trener Cibone Damir Mulaomerović.

U utakmici punoj preokreta, Cibona je povela sa 15:5, ali je sredinom treće četvrtine i gubila s 13 razlike (40-53), obje su momčadi imale po nekoliko prilika za pobjedu. Domaći su manje od dvije minute prije isteka četvrte četvrtine imali sedam poena prednosti (70:63), ali Cibona je uspjela preko Žižića stići do izjednačenja, da bi u posljednjem napadu domaćih mladi centar Cibone blokirao Kloofa na ulazu (video u prilogu  0:45!) pa se otišlo u dodatnih pet minuta.

Cibona je bolje otvorila prvi produžetak i povela 81:76 dvije minute prije isteka vremena. Nažalost, Sinovec i Lučić su uzvratili s dvije trice kojima su doveli MZT u vodstvo 82-8148 sekundi prije kraja. Rozić je potom pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 82-82, da bi oba sastava propustila svoj posljednji napad. Cibona je imala 20 sekundi kako bi organizirala napad za pobjedu, ali Šakić se spetljao i nije niti uputio šut ka obruču.

Svoju briljantnu partiju Žižić je zaokružio postigavši posljednjih pet poena na utakmici. Prvo je zabio uz dodatno slobodno bacanje za 87-85 dvije minute prije kraja, da bi pobjedu potvrdio zakucavanjem 2,6 sekundi prije isteka vremena za konačnih 89-85.

Nakon četiri kola Cibona ima tri pobjede i jedan poraz, a MZT četiri poraza.

'Ovo je velika pobjeda za nas. Ona će nam trasirati put za gornji dio tablice, gdje i pripadamo. Dobro smo počeli, ali pri prvim rotacijama upali smo u probleme. U drugom poluvremenu podigli smo agresivnost, zona je dobro funkcionirala i došli smo do neizvjesne završnice. Uz malo više sreće došli smo do pobjede', kazao je kapetan Cibone Marin Rozić.