• Zadnja izmjena 25.11.2009 08:22
  • Objavljeno 24.11.2009 u 22:48
Arsenal, Emmanuel Eboue, Denilson, Andrei Arshavin

Izvor: Guliver/Getty Images / Autor: -

Pretposljednje kolo Lige prvaka za skupine E, F, G i H odigrano je u utorak navečer. Arsenal i Fiorentina pridružili su se Lyonu i Sevilli u drugom krugu natjecanja, a iz Lige prvaka definitivno je ispao Liverpool

Barcelona je ugostila Inter uz puno nade da i bez Messija i Ibrahimovića može doći do pobjede koja bi je 'pogurnula' samo na korak od prolaska skupine F. Mnogi su sa skepsom dočekali odluku trenera Guardiole da obojicu čuva za vikend derbi protiv Reala, no Barcin trener opet je bio u pravu. Njegova momčad je već u prvih 45 minuta igrom deklasirala momčad Josea Mourinha i s dva pogotka stigla nadomak vrijednoj pobjedi.

Na prvi gol na Camp Nou nismo dugo čekali. Pique je pogodio za 1:0 u 10. minuti, a nakon izvrsne igre i potpune dominacije na 2:0 povisio je Pedro Rodriguez u 20-ak minuta prije kraja prvoga dijela.

U drugom dijelu Inter je malo pojačao ritam, no Talijani nisu stvorili gotovo nijednu pravu priliku za pogodak. Milanezi u posljednjem kolu igraju na svom travnjaku protiv Rubina i u slučaju pobjede sigurno će igrati u Ligi prvaka i na proljeće. Slična je stvar i s Barcelonom, koja unatoč večerašnjoj domaćoj pobjedi, još strepi za prolaz. U zadnjem kolu gostuje u hladnom Kijevu i ako Dynamo dobije tri razlike, Katalonci će se oprostiti od obrane naslova prvaka Europe. Jasno, sve to samo u slučaju da Inter pobijedi Rubin.

Arsenal očekivano nije imao prevelikih problema sa Standardom. Momčad iz Belgije nije bila dorastao suparnik 'topnicima' koji su pobjedom osigurali osminu finala Lige prvaka. No unatoč porazu momčad iz Liegea imat će u posljednjem kolu skupine H priliku da protiv AZ Alkmaara izbori 'utješnu' nagradu, Kup Uefa. Naš Eduardo je utakmicu odgledao s klupe za pričuve.

Prvi pogodak Londončana vidjeli smo u 35 minuti kad je mrežu Bolata načeo Nasri, a na nedostižnih 2:0 povisio je Denilson u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Do kraja susreta promjene rezultata nije bilo, Arsen Wenger nije tražio totalnu ofenzivu, već je čuvao igrače za vikend utakmice u Premiershipu. Uostalom, cilj je ispunio. Standard u posljednjem kolu ugošćuje AZ Alkmaara i ako Olympiacos na svom travnjaku izgubi od Arsenala, a Standard pobijedi, tada će Belgijanci zbog domaće pobjede 2:0 i gostujućeg poraza 1:2 u međusobnim susretima s Grcima proći dalje.

Momčad iz Pireja ostala je vjerna tradiciji i iz Nizozemske se vraća bez pobjede. Štoviše, s obzirom na viđeno, nogometaši Olympiacosa mogu biti i sretni što su osvojili bod, jer AZ Alkmaar, za koji je naš Joey Didulica prosjedio cijelu utakmicu na klupi za pričuve, bio bolji suparnik sa više prilika. No na kraju se piše nula, što i jednoj i drugoj momčadi ostavlja nadu da će u posljednjem kolu stići do željenog cilja. Olympiacos da će izboriti proljeće u Ligi prvaka ili barem Europsku ligu, dok Nizozemci još gaje nadu da bi se mogli dokopati trećeg mjesta i ostali u Europi.

Lyon je u Italiju doputovao sa saznanjem da su već prije tri tjedna osigurali osminu finala Lige prvaka, pa su protiv Fiorentine mogli igrati opušteno, bez presinga. Istodobno, domaćini su upravo protiv Francuza htjeli remijem ili pobjedom osigurati nastavak natjecanja u Ligi prvaka i tako izbaciti Liverpool u Kup Uefa. Fiorentina je dobro počela, zabila je preko Vargasa na isteku prvih pola sata utakmice i stigla do prednosti koju je priželjkivala.

Talijani su do kraja utakmice sačuvali svoju mrežu netaknutom i tako razveselili svoje brojne navijače. U Firenci će se na proljeće ipak igrati Liga prvaka.

Liverpool je u Mađarsku doputovao s teškim utegom ispadanja iz Lige prvaka već nakon igranja po skupinama. Debrecen, jasno, nije predstavljao nikakav problem za favoriziranu momčad Rafe Beniteza, no s obzirom na rezultat, u Firenci engleska ekipa doista je i ostala u borbi samo za Kup Uefe. Ngog je pogodio za 1:0 već u četvrtoj minuti i otad kao da su nogometaši Liverpoola više osluškivali vijesti iz Italije, nego su igrali kvalitetan nogomet u Mađarskoj.

Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao, no nije ni u Firenci. Liverpool i Fiorentina pobijedili su identičnim rezultatima, što je Engleze izbacilo iz Lige prvaka. Debrecen u toj priči zapravo i nije važan, jer na kontu još uvijek imaju nula bodova, a gol razlika im je 5:15.

Sevilla je u utorak navečer gostovala u Rumunjskoj i ne odveć ambicioznom igrom dopustila Unirei da ostvari pobjedu i stigne na koračić od drugog kruga Lige prvaka. Statistički gledano, Španjolci su imali više loptu u posjedu, više su pucali prema golu suparnika i sve u svemu odigrali su za nijansu bolju partiju. No jedini gol na utakmici viđen je u mreži Javi Varasa, a i za njega je 'zaslužan' jedan od gostujućih nogometaša. Dragutinović je, naime, u posljednjim sekundama prvog poluvremena pospremio loptu u svoju mrežu.

Rumunji su se u drugom dijelu organizirano i uspješno branili i na kraju ostali netaknute mreže. U Stuttgartu im je i remi dovoljan za prolaz u naredni krug najcjenjenijeg klupskog nogometnog natjecanja na svijetu.

Njemački Stuttgart, baš poput Liverpoola, 'pao' je kao kolateralna žrtva ne odveć zainteresirane Seville. Španjolci su već u prošlom kolu osigurali prolaz u idući krug natjecanja, pa otuda vjerojatno i slabija igra i poraz od rumunjske Uniree. No za Nijemce još ima nade, jer u posljednjem kolu igraju odlučujuću utakmicu upravo protiv Rumunja. Pobjeda ih vodi u osminu finala, remi ili poraz u Kup Uefa.

Prvi gol u Glasgowu Stuttgart je zabio u 16. minuti preko Rudyja, a Kuzmanović je na 2:0 povisio početkom drugog poluvremena. U tom periodu igre gosti su se nametnuli kao puno bolja i odlučnija momčad, a Rangersi su izgledali kao da su se već unaprijed predali. Kraj susreta gosti su dočekali uzdignutih ruku i prazne mreže. Pobjeda im još uvijek ostavlja nadu za proljeće u Ligi prvaka.

Rubin Kazan - Dynamo Kijev 0:0
Barcelona - Inter Milan 2:0 (Pique 10, Pedro 26)

LJESTVICA:
1. Barcelona 5 2 2 3 3 2 8
2. Inter Milan 5 1 3 1 5 6 6
3. Rubin Kazan 5 1 3 1 4 5 6
4. Dynamo Kijev 5 1 2 2 6 7 5

SKUPINA G:
Unirea Urziceni - Sevilla 1:0 (Dragutinović 45-autogol)
Glasgow Rangers - Stuttgart 0:2 (Rudy 16, Kuzmanović 59)

LJESTVICA:
1. Sevilla* 5 3 1 1 10 4 10
2. Unirea 5 2 2 1 7 5 8
3. Stuttgart 5 1 3 1 6 6 6
4. Rangers 5 0 2 3 4 12 2

SKUPINA H:
Arsenal - Standard 2:0 (Nasri 35, Denilson 45+2)
AZ Alkmaar - Olympiakos 0:0

LJESTVICA:
1. Arsenal* 5 4 1 0 12 4 13
2. Olympiakos 5 2 1 2 3 5 7
3. Standard 5 1 1 3 6 8 4
4. AZ Alkmaar 5 0 3 2 3 7 3

NAPOMENA: Klubovi uz koje je u ljestvicama stavljena zvjezdica (*) osigurali su osminu finala Lige prvaka