Goethe-Institut slavi ove godine 40. godišnjicu djelovanja u Hrvatskoj. U povodu toga danas je u prostorijama instituta u Vukovarskoj 64 održan koncert školskih bendova iz cijele Hrvatske 'Rock za budućnost', te je mladima predstavljeno sve što ova odlično opremljena ustanova može ponuditi
Sve je počelo na proljeće 1973, kada je tadašnji Informativni centar Savezne Republike Njemačke dobio potvrdu i osnivački akt od tadašnjeg Sekretarijata za informacije Skupštine SFRJ, o čemu danas svjedoči požutjeli papir, otkucan na pisaćoj mašini, koji se može vidjeti u predvorju zgrade zagrebačkog Goethe-Instituta. U povodu 40 godina Goethe-Instituta u Hrvatskoj (koji se tako zove od osamostaljenja Lijepe Naše) postavljena je imala izložba koja svjedoči o utjecaju ove kulturne institucije na naš društveni život.
Tako se može vidjeti da je u Zagrebu na Književnom petku 21. ožujka 1980, zahvaljujući Goethe-Institutu, gostovao budući nobelovac Guenter Grass, s kojim je razgovor vodio budući akademik Ante Stamać. Goethe-Institut je tijekom desetljeća pomagao i surađivao s, nabrojimo samo nekoliko njih, Festivalom svjetskog kazališta, net.kulturnim klubom Mama, Festivalom eksperimentalnog filma 25PS, te je vrijedno promicao njemačku kulturu i jezik u Hrvatskoj. Isto je i danas, pa Goethe-Institut nudi tečajeve njemačkog jezika, surađuje sa školama diljem Hrvatske, a ima i bogatu biblioteku književnih naslova na njemačkom.
Vrijedi napomenuti kako se među njima mogu naći i prijevodi na njemački domaćih pisaca, pa jedan letimičan pogled na policu nudi naslove Miljenka Jergovića, Ede Popovića, Slavenke Drakulić i drugih pisaca, među njima i Miroslava Krleže, čiji 'Bankett in Blitwien' možete čitati u izdanju iz 1984. na njemačkom jeziku.
Danas je pak Goethe-Institut bio preplavljen školarcima iz Hrvatske (iz Belice, Budinščine, Hrašćine, Čakovca, Makarske, Osijeka, Pule, Suhopolja, Zadra i Zagreba) koji su došli sudjelovati na koncertu 'Rock za budućnost', ali i skupiti nagrade u natječaju 'Razglednica za Europu', koji je raspisan u povodu ulaska Hrvatske u EU. Nakon toga je uslijedio koncert 'Rock za budućnost' te bogat domjenak.