DONESENO RJEŠENJE

Zeleno svjetlo iz Skopja: FINA dobila odobrenje za ulazak na Makedonsku burzu

16.10.2025 u 18:01

Bionic
Reading

Komisija za vrijednosne papire Sjeverne Makedonije dala je suglasnost Financijskoj agenciji (FINA) za stjecanje kvalificiranog udjela u Makedonskoj burzi AD Skoplje, posredno putem Zagrebačke burze

Na 68. sjednici Komisije za vrijednosne papire, kojom je predsjedala Bujare Abazi, doneseno je rješenje kojim se FINA-i iz Republike Hrvatske odobrava stjecanje kvalificiranog udjela u Makedonskoj burzi AD Skoplje, i to neizravno, preko Zagrebačke burze d.d., priopćila je Komisija za vrijednosne papire Republike Sjeverne Makedonije.

Riječ je o udjelu koji ukupno ne prelazi 30 posto izdanih dionica s pravom glasa. FINA, čiji je jedini osnivač i vlasnik Republika Hrvatska, već ima suglasnost hrvatskog regulatora HANFA-e za stjecanje kvalificiranog udjela u Zagrebačkoj burzi.

Ako ponuda za preuzimanje Zagrebačke burze bude uspješna, FINA bi mogla izravno steći 50 posto plus jednu dionicu te time neizravno posjedovati 14,99 posto udjela u Makedonskoj burzi. U slučaju da stekne stopostotni udio u Zagrebačkoj burzi, FINA-in udio u Makedonskoj burzi popeo bi se na najviše 29,98 posto.