Inflacija u eurozoni ubrzala je i u svibnju, uz dvoznamenkasti skok cijena energije i izrazitije poskupljenje usluga, pokazali su u utorak preliminarni izračuni europskog statističkog ureda
Godišnja stopa inflacije u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila je u svibnju 3,2 posto, izračunali su statističari, i bila je najviša od rujna 2023. godine.
U travnju iznosila je prema revidiranim podacima Eurostata 3,1 posto.
Rast potrošačkih cijena time se ovog proljeća još više odmaknuo od ciljane razine Europske središnje banke (ECB), koja stabilnost cijena definira stopom inflacije od dva posto.
Daleko najsnažnije porasle su i u svibnju cijene energije, za 10,9 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, neznatno snažnije nego u travnju kada je stopa njihovog rasta ušla u dvoznamenkasti teritorij prvi puta od veljače 2023. godine, prema podacima europskog statističkog ureda.
Slijedi svježa hrana s rastom cijena za 4,2 posto u odnosu na prošlogodišnji svibanj, zamjetno blažim nego u travnju kada je bila poskupjela za 4,7 posto.
Izrazito je pak ubrzao rast cijena usluga, s travanjskih 3,0 na 3,5 posto, pokazuju preliminarni izračuni europskih statističara.
Kad se isključe energija i svježa hrana, inflacija je u svibnju iznosila 2,3 posto, izračunao je Eurostat. U travnju bila je iznosila 2,1 posto.
Mjesečna usporedba pokazuje pak stabilizaciju cijena u svibnju, uz stopu rasta od 0,1 posto. U travnju bile su na mjesečnoj razini poskočile za 1,0 posto.
Svibanjska stabilizacija odražava promjenu trenda u cijenama energije koje su u svibnju na mjesečnoj razini pale za 1,1 posto, nakon 3,0-postotnog skoka u prethodnom mjesecu.
Svježa hrana poskupjela je pak za samo 0,2 posto u odnosu na travanj kada su joj cijene bile porasle za 1,1 posto.
Znatno su blaže poskupjele i usluge, za 0,4 posto, utvrdili su statističari. U travnju cijene su im bile više za 1,1 posto.